European Central Bank - eurosystem
Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność

Euro poza Europą

24 stycznia 2017 (aktualizacja 1 lutego 2020)

Około 350 mln ludzi w strefie euro posługuje się na co dzień banknotami i monetami euro. Waluta ta jest jednak używana także poza granicami Unii Europejskiej, a nawet poza kontynentem europejskim. Gdzie? Zobacz na mapie.

Euro poza Europą
Strefa euro
Inne kraje UE

Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)

Wyspy Kanaryjskie to archipelag na Oceanie Atlantyckim i wspólnota autonomiczna Hiszpanii. Choć geograficznie nie leżą w Europie, jako jeden z unijnych „regionów najbardziej oddalonych” są częścią strefy euro.

Ceuta i Melilla (Hiszpania)

Ceuta i Melilla to dwa hiszpańskie miasta autonomiczne położone na północnym wybrzeżu Afryki. Od kontynentalnej części kraju dzieli je Morze Śródziemne. Jako terytorium hiszpańskie należą do UE, więc ich walutą jest euro.

Azory i Madera (Portugalia)

Azory i Madera to dwa archipelagi na Oceanie Atlantyckim będące regionami autonomicznymi Portugalii. Podobnie jak Wyspy Kanaryjskie należą do unijnych „regionów najbardziej oddalonych”, są zatem częścią strefy euro.

Majotta i Reunion (Francja)

Majotta i Reunion to dwie wyspy na Oceanie Indyjskim, jedna na zachód, druga na wschód od Madagaskaru. Obie zaliczają się do departamentów zamorskich Francji i „regionów najbardziej oddalonych” UE. Ich walutą jest zatem euro.

Saint Pierre i Miquelon (Francja)

Saint Pierre i Miquelon to archipelag położony obok wschodniego wybrzeża Kanady. Stanowi jedną ze wspólnot zamorskich Francji, jest zatem częścią tego kraju, ale nie należy do UE. Jego walutą jest euro na mocy umowy walutowej z UE.

Gujana Francuska

Gujana Francuska to departament zamorski Francji na północnoatlantyckim wybrzeżu Ameryki Południowej. Jako część Francji jest zaliczana do unijnych „regionów najbardziej oddalonych”, należy zatem do strefy euro.

Francuskie wyspy na Karaibach

Wyspy Gwadelupa i Martynika to departamenty zamorskie Francji, są więc częścią UE. Saint Martin od 2007 ma status wspólnoty zamorskiej, ale nadal jest częścią UE. Wspólnota zamorska Saint-Barthélemy nie należy do UE, ale stosuje euro na mocy zawartego z nią porozumienia walutowego.

Europejskie minipaństwa

Andora, Monako, San Marino i Watykan nie należą do UE, zawarły z nią jednak porozumienia walutowe i ich oficjalną walutą jest euro. Mogą także emitować określoną liczbę monet z własnym wzorem.

Kosowo i Czarnogóra

Bałkańskie państwa Kosowo i Czarnogóra nie należą do UE. W 2002 oba jednostronnie wprowadziły euro i od tej pory jest ono ich faktyczną walutą: nie ma statusu prawnego środka płatniczego, ale jest jako taki traktowane. Przed 2002 Kosowianie i Czarnogórcy używali marek niemieckich.