Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Výroční zpráva

Výroční zpráva popisuje úkoly a činnost Evropského systému centrálních bank (ESCB) a informuje o měnové politice Eurosystému. Zveřejňujeme ji obvykle v dubnu následujícího roku a jeden ze členů Výkonné rady ECB ji předkládá Evropskému parlamentu na veřejném slyšení.

Rok 2020

V číslech

-6,6 %

V důsledku koronavirové krize ekonomika oslabila

Pandemie způsobila během roku 2020 nerovnoměrný vývoj hospodářské aktivity. V první polovině roku 2020 prudce poklesla a v jeho druhé polovině se částečně zotavila. V porovnání s rokem 2019 HDP celkově poklesl o 6,6 %.

Více informací
0,3 %

Inflace v roce 2020 klesla

Pandemií byl výrazně ovlivněn také vývoj cen: průměrná míra inflace poklesla v roce 2020 na 0,3 %, zatímco v předchozím roce dosáhla úrovně 1,2 %.

Více informací
2,2 bil. EUR

Dodatečná likvidita podporovala podniky i domácnosti

Likvidita centrálních bank v bankovním systému vzrostla o 2,2 bil. EUR. To je výsledkem opatření ECB na podporu podmínek financování v ekonomice a zajištění cenové stability ve střednědobém horizontu.

Více informací

Předložení zprávy v Evropském parlamentu

Přečtěte si projev Luise de Guindose, který pronesl před Výborem Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti při představení výroční zprávy.

Přečíst projev

Celá zpráva

Ohlédněte se za tím, co ECB dělala, a podívejte se na naše hodnocení hospodářství za uplynulý rok.

Přečíst celou zprávu

Roční účetní závěrka

Roční účetní závěrka ukazuje naši finanční situaci a výsledky našeho hospodaření. Je součástí naší výroční zprávy, ale je zveřejňována dříve – v únoru. Podívejte se na její poslední a předchozí vydání.

Roční účetní závěrka
VIZ TAKÉ

Související informace

Povinnost podávat zprávy

ECB je nezávislý orgán, který může podle potřeby a svého uvážení používat své nástroje k plnění svých úkolů a mandátu. Nezbytným protějškem této nezávislosti je odpovědnost.

Odpovědnost

Webcasty

Prezidentka a ostatní členové Výkonné rady pravidelně vystupují před Evropským parlamentem.

Slyšení v Evropském parlamentu

Všechny stránky v této části