Menu

Skaitmeninis euras

Skaitmenizacija išplito į visas mūsų gyvenimo sritis. Ji pakeitė ir mūsų mokėjimo įpročius.

Šiais moderniais laikais skaitmeninis euras padėtų užtikrinti, kad euro zonos piliečiai turėtų nemokamą galimybę naudotis paprasta, visuotinai priimama, nerizikinga ir patikima mokėjimo priemone.

Skaitmeninis euras vis tiek būtų euras, tik ne popierinis, o skaitmeninis. Tai būtų visiems piliečiams ir įmonėms prieinami Eurosistemos (ECB ir nacionalinių centrinių bankų) išleisti pinigai elektronine forma.

Skaitmeninis euras ne pakeistų grynuosius pinigus, o juos papildytų. Eurosistemoje ir toliau bus užtikrinama, kad visoje euro zonoje turėtumėte prieigą prie grynųjų eurų banknotų ir monetų.

Skaitmeninis euras suteiktų jums papildomą galimybę rinktis, kaip mokėti, ir sudarytų palankesnes sąlygas tai padaryti – kartu su grynaisiais pinigais tai skatintų finansinę įtrauktį.

„Euras priklauso europiečiams ir mūsų pareiga – jį saugoti. Turėtume būti pasirengę įvesti skaitmeninį eurą, jei kiltų toks poreikis.“

ECB Pirmininkė Christine Lagarde

Kodėl reikalingas skaitmeninis euras?

Skaitmeninis euras būtų greita, patogi ir saugi priemonė kasdieniams mokėjimams atlikti.

Jis prisidėtų prie Europos ekonomikos skaitmenizacijos ir padėtų skatinti inovacijas mažmeninių mokėjimų srityje.

Kad pinigai ir toliau tinkamai tarnautų europiečiams, ECB ir euro zonos nacionaliniai centriniai bankai tiria skaitmeninio euro teikiamą naudą ir su juo susijusią riziką.

Ataskaita apie skaitmeninį eurą

Kuo dar naudingas skaitmeninis euras?

Skaitmeninis euras sujungtų skaitmeninės mokėjimo priemonės efektyvumą ir centrinio banko pinigų saugumą.

Tai būtų puikus sprendimas tais atvejais, kai pirmenybė teikiama nebe gryniesiems pinigams. Be to, būtų išvengta priklausomybės nuo skaitmeninių mokėjimo priemonių, išleistų ir valdomų ne euro zonoje, nes ji gali kelti pavojų euro zonos finansiniam stabilumui ir monetariniam suverenumui.

Svarbu būtų ir privatumo apsauga, kad skaitmeniniame amžiuje skaitmeninis euras padėtų išsaugoti pasitikėjimą mokėjimais.

Kada jis bus parengtas?

Dar nenusprendėme, ar skaitmeninis euras bus išleistas. Šiuo metu vyksta pasirengimo etapas: kuriame koncepciją, vykdome praktinius eksperimentus, gilinamės į plačiosios visuomenės nuomonę ir bendradarbiaujame su suinteresuotaisiais subjektais.

Sprendimą dėl skaitmeninio euro projekto priimsime iki 2021 m. vidurio, kad būtume pasirengę galimam skaitmeninio euro išleidimui ateityje.

„Turime užtikrinti, kad euras būtų tinkamas naudoti ir ateityje. Negalime nieko nedaryti.“

ECB vykdomosios valdybos narys Fabio Panetta

Išanalizavome galimą skaitmeninio euro naudą ir su juo susijusius iššūkius

Kaip jis galėtų atrodyti?

ECB ir euro zonos nacionalinių centrinių bankų ekspertai nustatė pagrindinius skaitmeniniam eurui keliamus reikalavimus, kaip antai lengvas prieinamumas, patikimumas, saugumas, veiksmingumas, privatumas ir atitiktis teisės aktams. Šie reikalavimai mums padės apibrėžti, kaip skaitmeninis euras galėtų atrodyti.

Be to, skaitmeninis euras būtų sukurtas taip, kad būtų suderinamas su privačiojo sektoriaus siūlomais mokėjimo sprendimais ir prisidėtų kuriant europinius sprendimus bei papildomas paslaugas vartotojams.

Ar ECB bus atsakingas už skaitmeninį eurą?

ECB yra euro – nesvarbu, ar jis būtų fiziniai banknotai, ar skaitmeninės formos – saugotojas Europos gyventojų vardu.

Norime užtikrinti, kad būtų išsaugota mūsų pinigų vertė ir kad bet kokios formos skaitmeninį eurą galiausiai saugotų ir reguliuotų centrinis bankas.

Kodėl skaitmeninis euras nebūtų kriptoturtas?

Kriptoturtas iš esmės skiriasi nuo centrinio banko pinigų: jo kaina svyruoja, nes jis neturi savosios vertės ir jo neužtikrina jokia patikima institucija.

Skaitmeninį eurą naudojantys žmonės juo pasitikėtų taip pat, kaip ir grynaisiais pinigais, nes tiek juo, tiek grynaisiais pinigais rūpinasi centrinis bankas, ko negalima pasakyti apie kriptoturtą, pavyzdžiui, stabilizuotąją virtualiąją valiutą.

Paaiškinimas – Kas yra bitkoinas?

Dėkojame už jūsų nuomonę!

Kaip ir euro, kurį naudojame kasdien, skaitmeninio euro dizainas turėtų atitikti įvairių vartotojų poreikius.

Todėl vertinant dizainą būtina atsižvelgti į tai, kokį poveikį jis gali daryti, pavyzdžiui, pinigų politikai ir finansiniam stabilumui.

Dėkojame visiems dalyvavusiems sausio 12 d. pasibaigusiose viešose konsultacijose. Jose daugiau kaip 8 000 dalyvių pateikė savo nuomonę. Konsultacijų rezultatus pasistengsime paskelbti pavasarį.

Turite klausimų? Rašykite mums.

Pranešimas spaudai

Naujos mokėjimų galimybės visoje Europoje

Mokėjimai keičiasi iš esmės ir pagrindinis vaidmuo šiame procese tenka centriniams bankams. Europinius mokėjimus turi skatinti konkurencinga ir novatoriška rinka, pajėgi patenkinti vartotojų poreikius ir tuo pačiu išsaugoti Europos suverenumą. Turėdami tai omenyje, parengėme išsamią mokėjimų skaitmeniniame amžiuje strategiją.

ECB konferencijos ryškiausios akimirkos

Skaitmeninis euras skaitmeniniam amžiui

Pristatydamas ataskaitą apie skaitmeninį eurą, Vykdomosios valdybos narys Fabio Panetta kalbėjo, kad skaitmeninis euras būtų Europos pažangos ir integracijos skaitmeninis simbolis. Nuo pat euro įvedimo ECB buvo atsakingas už piliečių pasitikėjimo mūsų valiuta išsaugojimą. Kaip ir grynieji pinigai, skaitmeninis euras būtų prieinamas visiems. Be to, jis užtikrintų didesnę mokėjimo būdų įvairovę.

Žiūrėti klausymą Europos Parlamente

Tinklalaidė

ECB tinklalaidė – Ar jau laikas skaitmeniniam eurui?

Kas yra skaitmeninis euras? Kokie būtų jo privalumai ir kaip tai paveiktų mūsų mokėjimo įpročius? Kada jis galėtų būti parengtas? Mūsų laidų vedėjas Michaelis Steenas diskutuoja šiomis ir kitomis temomis su Ulrichu Bindseiliu, atsakingu Europos Centriniame Banke už rinkos infrastruktūrą ir mokėjimus.

Daugiau (tik anglų k.)

ECB vykdomosios valdybos narių kalbos, interviu ir publikacijos