European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Boj proti padělání

Při výrobě eurobankovek se používá vyspělá technologie tisku. Bankovky jsou navíc opatřeny moderními ochrannými prvky. Pravou bankovku lze proto snadno odlišit od padělku, a to i bez zvláštního vybavení, což odrazuje padělatele.

Středisko pro analýzu padělků

ECB pečlivě sleduje poslední trendy v technologii tisku a reprodukce i počty zadržených padělků. Následně tyto padělky analyzují národní centrální banky zemí eurozóny a Středisko ECB pro analýzu padělků, které také zpracovává konkrétní odborné a statistické údaje o padělcích. Tyto údaje, uložené v databázi střediska, se pak poskytují policejním složkám jednotlivých států a dalším orgánům zapojeným do boje proti padělání. ECB také úzce spolupracuje s Europolem (Evropským policejním úřadem), který – na základě svého pověření – jako ústřední orgán koordinuje ochranu eura proti padělání, a dále s Interpolem (Mezinárodní organizace kriminální policie) a Evropskou komisí.

Prevence zneužití digitálních vyobrazení bankovek k protiprávním účelům

Skupina centrálních bank pověřená bojem proti padělání (CBCDG – Central Bank Counterfeit Deterrence Group), která zahrnuje 10 nejvýznamnějších světových emitentů bankovek, podporuje technologie znemožňující digitální padělání. Díky těmto technologiím se předchází samotné výrobě padělků a snižují se tak ztráty, které mohou jednotlivcům a podnikům vzniknout, pokud padělek přijmou. V rámci systému boje proti padělání se využívají technologie, které znemožňují osobním počítačům a zařízením na digitální zpracování obrazu zachycovat či reprodukovat vyobrazení chráněných bankovek. Systém tak brání nepovolené reprodukci bankovek. V oprávněných případech však ECB umožňuje přístup k vyobrazením bankovek ve vysokém rozlišení.

ECB dále řídí a koordinuje činnosti související s výzkumem a vývojem bankovek a poskytuje na tyto činnosti finanční prostředky, aby se tak uchovala a dále podporovala důvěryhodnost eura jako globální měny.