Umění a kultura v ECB

Evropská unie nabízí bohatou a různorodou paletu kultur vycházející z tradic jednotlivých zemí a regionů. V ECB tuto uměleckou a kulturní pestrost podporujeme prostřednictvím svých akcí a iniciativ.

Umělecká sbírka ECB a výstavy

Umělecká sbírka ECB obsahuje zhruba 450 maleb, kreseb, fotografií, plastik a uměleckých předmětů. Sbírka se nadále rozrůstá především akvizicemi uměleckých děl pro účely ročního výstavního cyklu „současné umění z členských států Evropské unie“, který každoročně představuje jinou zemi. Tento cyklus si klade za cíl ukázat různorodost umělecké tvorby jednotlivých zemí a poukázat na některé hlavní myšlenky, které v současnosti rezonují v uměleckém světě. Od roku 2015 se umělecká sbírka pro jednotlivé budovy ECB dále rozšířila o nové přírůstky vázané na určitá témata.

V letošním roce představujeme ve spolupráci s estonskou centrální bankou Eesti Pank výstavu současného umění Estonska. Jedná se o 21. výstavu tohoto cyklu. Výstavou se také připojíme k oslavám 100. výročí nezávislosti Estonska! V období od 28. června do 26. října 2018 bude vystaveno více než 50 děl 14 umělců a uměleckých skupin. Jejich díla představují dnešní rychle se měnící vizuální a digitální kulturu a způsoby, jakým utváří naše vnímání a jednání. Některá umělecká díla se zabývají tématy jako nacionalismus, feminismus a kapitalismus v postsovětské východní Evropě. Další díla nabízejí panoramatický pohled na širokou škálu příležitostí a rizik dnešního globalizovaného světa nebo se podrobně zabývají bezprostředním okolím jednotlivce a jeho vnímáním tohoto prostředí a interakcí s ním.

Zastoupena jsou díla následujících umělců: Merike Estna, Flo Kasearu, Kristi Kongi, Paul Kuimet, Kris Lemsalu, Marko Mäetamm, Marge Monko, Krista Mölder, Katja Novitskova, Kaido Ole, Kristina Õllek & Kert Viiart, Laura Põld, Taavi Suisalu, Sigrid Viir.

Výstava je přístupná veřejnosti prostřednictvím prohlídek s průvodcem. Přesné termíny a údaje k registraci jsou zveřejněny na internetových stránkách Kulturotéky.

Kulturní dny

Kulturní dny ECB nabízejí možnost oslavit moto Evropy „jednotná v rozmanitosti“. Každý rok jsou zaměřeny na jeden členský stát Evropské unie.
Po „inspirativním Španělsku“ v roce 2017 bude tématem letošních kulturních dnů pozoruhodný kulturní svět Litvy.

Více informací


Luminale 2018

Další prohlídky

S potěšením jsme se zúčastnili letošního Luminale – severní stěna naší historické Grossmarkthalle se proměnila v obrovskou animovanou pouliční galerii umění. Od 18. do 23. března hýřila naše budova barvami a pohybem díky umělecké a kreativní formaci Urbanscreen z Brém a uznávanému ilustrátorovi Andreasi Preisovi, který nyní žije a pracuje v Berlíně.

Více o Luminale 2018
Rozhovory s umělci a jejich příprava
Fotografie z akce