Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa
TLAČOVÁ SPRÁVA

Jednotná oblasť platieb v eurách (SEPA) dosiahla významný medzník v retailových platbách

1. augusta 2014

EMBARGO

Nezverejňovať do 10:00 SEČ v piatok 1. augusta 2014
  • Prostredníctvom SEPA majú mesačne prebiehať viac ako dve miliardy úhrad a inkás. Ide o dokončenie jedného z najväčších projektov finančnej integrácie vo svete.
  • Spotrebitelia a podniky môžu v rámci Európy realizovať všetky úhrady a inkasá v eurách z jedného bankového účtu.
  • Podniky získavajú možnosť expandovať na nové trhy bez ďalších platobných nákladov.

Európska centrálna banka (ECB) dnes zaznamenala dosiahnutie významného medzníka v procese integrácie retailových platieb v Európe. Viac ako pätnásťročné úsilie vyvrcholilo úspešným zavedením jednotnej oblasti platieb v eurách (Single Euro Payments Area – SEPA) pre úhrady a inkasá v rámci eurozóny. Každý mesiac sa tak v eurozóne viac než dve miliardy platieb uskutočnia v nových štandardizovaných formátoch.

SEPA otvára spotrebiteľom a podnikom v Európe nové možnosti.

  • Spotrebiteľom umožňuje realizovať všetky úhrady a inkasá z jedného bankového účtu, bez ohľadu na to, kde sa príjemcovia úhrad alebo podniky nachádzajú. Zvyšuje mieru ochrany spotrebiteľov v prípade inkás, pretože zavádza nové pravidlá uľahčujúce refundáciu platieb.
  • Podnikom prináša možnosť ďalšieho rastu a rozširovania svojich aktivít v rámci Európy a znižuje ich náklady vďaka štandardizovanému rámcu pre všetky ich platby. Podniky odteraz môžu obsluhovať všetky svoje obchodné aktivity v eurách v rámci Európy prostredníctvom jedného systému a súboru účtov.

„Úspešné dokončenie SEPA ďalej urýchľuje finančnú integráciu Európy,“ uviedol člen Výkonnej rady ECB Yves Mersch. „Odstraňuje bariéry v realizácii úhrad a inkás, ktoré obmedzovali podniky a spotrebiteľov.“

Eurosystém, ktorý sa skladá z ECB a národných centrálnych bánk členských štátov eurozóny, monitoroval migráciu a implementáciu SEPA od samého začiatku, pričom vytváral podmienky na otvorený dialóg medzi všetkými zainteresovanými stranami (bankami, korporáciami, spotrebiteľmi, orgánmi verejnej správy, vládami i malými a strednými podnikmi). Takýmto spôsobom prispel k úspešnému dokončeniu SEPA pre úhrady a inkasá v eurozóne, jedného z najväčších projektov finančnej integrácie vo svete.

Kontaktnou osobou pre médiá je Eszter Miltényi-Torstensson, tel. +49 69 1344 8034.

KONTAKT

Európska centrálna banka

Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.

Kontakty pre médiá