Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność
KOMUNIKAT PRASOWY

Ukończono ważny etap projektu SEPA dla płatności detalicznych

1 sierpnia 2014

EMBARGO

Embargo do godz. 10.00 czasu środkowoeuropejskiego w piątek 1 sierpnia 2014 r.
  • W ramach SEPA będzie realizowanych miesięcznie ponad 2 miliardy poleceń przelewu i poleceń zapłaty
  • Ukończono jeden z największych na świecie projektów integracji finansowej
  • Konsumenci i przedsiębiorstwa w Europie mogą korzystać z jednego rachunku bankowego do realizacji wszystkich poleceń przelewu i poleceń zapłaty w euro
  • Przedsiębiorstwa mogą rozszerzać działalność na nowe rynki bez dodatkowych kosztów przy realizacji płatności

Europejski Bank Centralny (EBC) zamyka dziś ważny etap integracji rynku płatności detalicznych w Europie. Po trwających 15 lat pracach sukcesem zakończyła się realizacja projektu SEPA dla poleceń przelewu i poleceń zapłaty w strefie euro. Od tej pory ponad 2 miliardy płatności będzie realizowanych co miesiąc w strefie euro według nowych ujednoliconych schematów.

SEPA otwiera nowe możliwości dla europejskich konsumentów i przedsiębiorstw.

  • Konsumenci mogą korzystać tylko z jednego rachunku bankowego w euro do realizacji wszystkich poleceń przelewu i poleceń zapłaty, niezależnie od tego, w którym miejscu w Europie znajdują się ich odbiorcy – osoby prywatne lub przedsiębiorstwa. SEPA zapewnia konsumentom większą ochronę przy wykonywaniu poleceń zapłaty dzięki nowym zasadom ułatwiającym zwrot środków.
  • Przedsiębiorstwa mogą się rozwijać i zwiększać zasięg działalności w Europie, a także obniżyć koszty dzięki ujednoliconym schematom wszystkich płatności. Odtąd mogą korzystać z jednego systemu i zbioru rachunków we wszystkich wykonywanych w euro transakcjach handlowych w Europie.

„Pomyślne ukończenie projektu SEPA oznacza jeszcze szybszą integrację finansową Europy” − mówi Yves Mersch, członek Zarządu EBC. „SEPA usuwa przeszkody, które dotychczas utrudniały przedsiębiorstwom i konsumentom realizację poleceń przelewu i poleceń zapłaty”.

Eurosystem, obejmujący EBC i banki centralne państw członkowskich ze strefy euro, od samego początku monitorował przejście na instrumenty SEPA i ich wdrożenie, a przy tym pomagał wszystkim stronom (bankom, firmom, konsumentom, organom administracji publicznej, rządom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom) prowadzić otwarty dialog. Także dzięki takiemu podejściu realizacja projektu SEPA dla poleceń przelewu i poleceń zapłaty w strefie euro – jednego z największych na świecie projektów integracji finansowej – zakończyła się sukcesem.

Kontakt z mediami: Eszter Miltényi-Torstensson, tel. +49 69 1344 8034.

KONTAKT

Europejski Bank Centralny

Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji

Przedruk dozwolony pod warunkiem podania źródła.

Kontakt z mediami