Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

2 euro piemiņas monētas – 2014. gads

Monētu apraksti šajā lapā pārpublicēti no "Eiropas Savienības Oficiālā Vēstneša", tāpēc var nedaudz atšķirties no citiem šajā interneta vietnē publicētajiem materiāliem.

Spānija

Motīvs: valsts vadītāja maiņa

Apraksts. Uz monētas attēloti karaļu Felipes VI un Huana Karlosa I portreti, kas daļēji pārklājas. Apakšā redzams emitentvalsts nosaukums un emisijas gads "ESPAÑA – 2014". Pa labi kaltuves zīme. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 12 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada decembris

Francija

Motīvs: cīņa pret AIDS saistībā ar Pasaules AIDS dienu

Apraksts. Uz monētas attēlota sarkana lente, kas simbolizē cīņu pret AIDS. Sarkano lenti, kas ir izveidota pēc apvienības Visual AIDS Artist Caucus un amerikāņu mākslinieka Frenka Mūra (Frank Moore) ierosmes, valkā pie sirds, lai simboliski apliecinātu solidaritāti ar AIDS slimniekiem. Tai ir apvērsta V burta forma. Simbola pamatā ir ideja, ka kādu dienu lente tiks valkāta kā V burts, svinot uzvaru (victory) pār slimību. Monētas centrālajā daļā redzamas trīs lentes. Viena no tām vērsta parastajā virzienā uz leju un Brilliant Uncirculated (BU) un proof (PRF) kvalitātes versijās krāsota sarkanā krāsā. Abas pārējās lentes vērstas pretējā virzienā un veido divus V burtus, uzsverot tik ļoti gaidītās uzvaras simboliku. Monētas centrālajā daļā augšpusē datums "1. decembris", kad tiek svinēta UNESCO Pasaules AIDS diena. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 3 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada novembris

Somija

Motīvs: dizainera un interjerista Ilmari Tapiovāras (Ilmari Tapiovaara) dzimšanas 100. gadadiena

Apraksts. Monētas iekšējās daļas kreisajā pusē redzams Ilmari Tapiovāras vārds un dzīves gadi. Monētas labajā iekšējā daļā tuvplānā attēlota Ilmari Tapiovāram raksturīga mēbeļu konstrukcija. Labajā pusē atrodas emitentvalsts norāde "FI", naudas kaltuves zīme un emisijas gads "2014". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada novembris

Vatikāns

Motīvs: Berlīnes mūra krišanas 25. gadadiena

Apraksts. Priekšplānā attēloti daži daļēji sabrukušā Berlīnes mūra ķieģeļi, uz kuriem rakstīts "XXV ANNIVERSARIO DEL CROLLO DEL MURO DI BERLINO 1989–2014" (Berlīnes mūra krišanas XXV gadadiena, 1989–2014). Centrā starp mūra ķieģeļiem un dzeloņstieples gabalu redzams olīvkoka zars un fonā – Brandenburgas vārti. Augšpusē uzraksts "CITTA DEL VATICANO". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 103 000 monētu

Emisijas datums: 2014. gada oktobris

Slovēnija

Motīvs: Ceļes Barbaras kronēšanas 600. gadadiena

Apraksts. Monētas centrā redzams no līnijām veidots karalienes Ceļes Barbaras portrets ar scepteri. Uz attēla izvietotas trīs Ceļes grāfiem raksturīgās sešstaru zvaigznes. Pa kreisi no portreta uzraksts "SLOVENIJA" un pa labi – uzraksts "BARBARA CELJSKA" un gadskaitļi "1414–2014". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada oktobris

Luksemburga

Motīvs: Lielhercoga Žana kronēšanas 50. gadadiena

Apraksts. Monētas iekšējā daļā attēlotas Viņu Karaliskās Augstības – Lielhercogs Anrī un Lielhercogs Žans, abi puspagriezienā ar skatu uz kreiso pusi. Augšpusē virs Lielhercoga Žana portreta redzams gadskaitlis "1964" un kronis. Apakšpusē zem portretiem vārdi "Jean" un "Henri", kā arī gadskaitlis "2014". Monētas iekšējā daļā augšpusē lokveidā izvietots uzraksts "50e ANNIVERSAIRE DE L’ACCESSION AU TRÔNE DU GRAND-DUC JEAN". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1.4 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada oktobris

Portugāle

Motīvs: Starptautiskais ģimenes lauksaimniecības gads

Apraksts. Monētas centrālajā daļā attēloti darbarīki, ko visbiežāk izmanto tradicionālajā lauksaimniecībā, un lauksaimniecības ražojumi – centrā vista un ap to ķirbji, kartupeļu grozs un citi dārzeņi, un ziedi. Kreisajā pusē puslokā redzams piemiņas monētas tēma "AGRICULTURA FAMILIAR" (ģimenes lauksaimniecība), un labajā pusē puslokā – emitentvalsts nosaukums "PORTUGAL", aiz tā – emisijas gads "2014". Apakšā kreisajā pusē kaltuves zīme "INCM". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 500 000 monētu

Emisijas datums: 2014. gada oktobris

Мalta

Motīvs: Maltas neatkarības proklamācija 1964. gadā

Apraksts. Piemiņas monēta Maltas konstitūcijai, ar ko 1964. gadā tika proklamēta neatkarība, ir ceturtā monēta Maltas konstitucionālo stūrakmeņu piemiņai veltīto piecu monētu sērijā. Ar 1964. gada konstitūciju Malta pirmo reizi pēc simtiem gadu svešu varu pakļautībā kļuva par neatkarīgu valsti. Monētas valsts pusē attēlots fragments no neatkarības piemiņai veltītā bronzas pieminekļa, ko 1989. gadā izveidoja mākslinieks Džanni Boniči (Gianni Bonnici). Tas attēlo jaunu sievieti, kura simbolizē Maltu un rokā tur Maltas karogu. Monētas labajā pusē puslokā attēlots uzraksts "MALTA – Independence 1964" un emisijas gads "2014". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 400 000 monētu

Emisijas datums: 2014. gada oktobris

Sanmarīno

Motīvs: Džakomo Pučīni nāves 90. gadadiena

Apraksts. Uz monētas attēlots komponista Džakomo Pučīni (Giacomo Puccini) portrets. Labajā pusē puslokā emitentvalsts nosaukums "SAN MARINO". Kreisajā pusē uzraksts "G. PUCCINI" un monētu kaltuves zīme. Apakšējā daļā attēlots gadskaitlis "2014". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 100 000 monētu

Emisijas datums: 2014. gada septembris

Beļģija

Motīvs: Beļģijas Sarkanajam Krustam 150 gadi

Apraksts. Monētas iekšējā daļā attēlots krusts, kura centrā ir skaitlis "150". Krusta iekšpusē vertikāli redzams uzraksts "Rode Kruis", bet horizontāli – "Croix-Rouge". Apkārt krustam izvietota Briseles monētu kaltuves zīme – erceņģeļa Miķeļa galva ar ķiveri, monētu kaltuves vadītāja zīme, gadskaitlis "2014" un valsts apzīmējums "BE". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 260 000 monētu

Emisijas datums: 2014. gada septembris

Grieķija

Motīvs: Jonijas salu pievienošanas Grieķijai 150. gadadiena (1864–2014)

Apraksts. Monētas iekšējā daļā attēlota septiņstaru zvaigzne, kurā grieķu valodā ierakstīti vārdi "150 GADU KOPŠ JONIJAS SALU (EPTÁNISA) PIEVIENOŠANAS GRIEĶIJAI 1864–2014" un Grieķijas Valsts monētu kaltuves zīme. Starp zvaigznes stariem attēloti Jonijas salu simboli. Attēlu aptver dekoratīvs stilizētu viļņu ornaments. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 750 000 monētu

Emisijas datums: 2014. gada septembris

Grieķija

Motīvs: 400 gadi kopš miris Domeniks Teotokopuls (1614–2014)

Apraksts. Monētas iekšējā daļā attēlots Domenika Teotokopula (Domenikos Theotokopoulos) portrets. Fonā iekļauts tipisks tēls no viņa darba, kas ilustrē viņa stilu. Kreisajā pusē gadskaitlis "2014" un mākslinieka raksturīgais paraksts "Domenikos Theotokopoulos Epoiei". Labajā pusē Grieķijas Valsts monētu kaltuves zīme. Attēlu apvij uzraksts grieķu valodā "DOMENIKOS THEOTOKOPOULOS 1541–1614" un emitentvalsts nosaukums "HELLENIC REPUBLIC". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 750 000 monētu

Emisijas datums: 2014. gada septembris

Latvija

Motīvs: Rīga – 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta

Apraksts. Attēla centrā redzams Rīgas siluets un pilsētas vēsturiskais centrs, kas iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Attēla augšā uzraksts "EIROPAS KULTŪRAS GALVASPILSĒTA", apakšā – kultūras galvaspilsētas nosaukums un emisijas gads "RĪGA – 2014", zem tiem – emitentvalsts norāde "LV". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada septembris

Malta

Motīvs: Maltas policijas spēku 200 gadu jubileja

Apraksts. Monēta veltīta ar 1814. gada XXII proklamāciju izveidoto Maltas policijas spēku 200 gadu jubilejas piemiņai. Tādējādi Maltas policijas spēki ir vieni no senākajiem Eiropā. Monētas nacionālajā pusē attēlots Maltas policijas spēku žetons ar uzrakstu "200 Years Malta Police Force" un gadskaitļiem "1814–2014". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 300 000 monētu

Emisijas datums: 2014. gada jūlijs

Sanmarīno

Motīvs: Bramantes Lazari delle Pennes di Sanmarino (Bramante Lazzari delle Penne di San Marino) nāves 500. gadadiena

Apraksts. Uz monētas attēlots Bramantes portrets un daļa no Tempietto (itāļu valodā "neliels templis") – nelielām memoriālām kapenēm, kuras, iespējams, jau 1502. gadā cēlis Donato Bramante un kuras atrodas San Pietro in Montorio baznīcas pagalmā un tiek uzskatītas par augstākās renesanses šedevru Itālijas arhitektūrā. Dizainparaugu gandrīz pilnā lokā ieskauj uzraksts "BRAMANTE LAZZARI DELLE PENNE DI SAN MARINO". Kreisajā un labajā pusē redzami gadskaitļi – attiecīgi "1514" un "2014". Apakšā mākslinieces Marijas Karmelas Kolaneri (Maria Carmela Colaneri) iniciāļi "MCC" un monētu kaltuves zīme. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 110 000 monētu

Emisijas datums: 2014. gada jūnijs

Somija

Motīvs: rakstnieces un mākslinieces Tūves Jānsones 100 gadu jubileja

Apraksts. Monētas iekšējā daļā attēlots Tūves Jānsones (Tove Jansson) portrets. Zem portreta paraksts "Tove Jansson" un gadskaitļi "1914–2001". Pa kreisi emitentvalsts norāde "FI". Pa labi emisijas gads "2014" un naudas kaltuves zīme. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1.5 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada jūnijs

Itālija

Motīvs: 200 gadu kopš karabinieru korpusa (Arma dei Carabinieri) dibināšanas

Apraksts. Uz monētas attēlota Antonio Berti 1973. gadā veidotās skulptūras "Pattuglia di Carabinieri nella tormenta" (Karabinieru patruļa vētrā) jauna interpretācija, labajā pusē iekalti Itālijas Republikas monogrammas burti "RI" un gadskaitlis "2014", kreisajā pusē – gadskaitlis "1814". Augšpusē redzams burts "R" (Romas monētu kaltuves zīme), apakšpusē uzraksti "LDS" (autores Lučānas De Simoni (Luciana De Simoni) monogramma) un uzraksts "CARABINIERI". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 6.5 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada jūnijs

Itālija

Motīvs: 450 gadu kopš Galileo Galileja dzimšanas (1564)

Apraksts. Uz monētas attēlots Galileo Galileja portrets no Justa Sustermansa (Justus Sustermans) 1636. gadā gleznotās gleznas (Florence, Ufici galerija), virs tās puslokā uzraksts "GALILEO GALILEI", labajā pusē burts "R" (Romas monētu kaltuves zīme), astronomiskais teleskops un burti "C.M." (autores Klaudijas Momoni (Claudia Momoni) monogramma), kreisajā pusē Itālijas Republikas monogrammas burti "RI" un zem attēla gadskaitļi "1564–2014". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 6.5 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada jūnijs

Francija

Motīvs: 70. gadadiena kopš Sabiedroto spēku desanta izcelšanās Normandijā 1944. gada 6. jūnijā

Apraksts. Monētas augšpusē uzraksts "D-DAY", kas grafiski veidots tā, ka atgādina desantlaivu un tanka lielgabala stobru. Virs tanka lielgabala gadskaitļi "1944–2014", bet zemāk – uzraksts "70e anniversaire du débarquement" (desanta izcelšanās 70. gadadiena). Vidusdaļā attēloti amerikāņu, britu un kanādiešu armijas zābaku specifiskie nospiedumi, kurus pamazām izdzēš jūras vilnis. Uz viļņa iegravētas rindas no Verlēna dzejoļa, kuras kalpoja kā parole, uzsākot desanta izcelšanos: "Les sanglots longs des violons de l’automne blessent mon coeur d’une langueur monotone" (ilgās rudens vijoļu elsas ar savu monotono gurdenumu sāpina manu sirdi). Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 3 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada jūnijs

Nīderlande

Motīvs: oficiālās atvadas no bijušās karalienes Beatrikses

Apraksts. Monētas iekšējā daļā attēloti karaļa Vilema Aleksandra un bijušās karalienes Beatrikses profili. Kreisajā pusē puslokā uzraksts "WILLEM-ALEXANDER KONING DER NEDERLANDEN" un labajā pusē puslokā uzraksts "BEATRIX PRINSES DER NEDERLANDEN". Starp abiem uzrakstiem augšā kroņa simbols un apakšā kaltuves meistara zīme, naudas kaltuves zīme, bet vidū – emisijas gads "2014". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1 milj.

Emisijas datums: 2014. gada maijs

Slovākija

Motīvs: 10. gadadiena kopš Slovākijas Republikas pievienošanās Eiropas Savienībai

Apraksts. Monētas nacionālās puses centrā redzami stilizēti burti "EÚ", kas veido Eiropas Savienības nosaukuma saīsinājumu, priekšplānā redzams Slovākijas Republikas ģerbonis. Monētas iekšējās daļas labajā pusē divās rindās datums "1.5.2004", kad Slovākijas Republika pievienojusies Eiropas Savienībai, un tieši zem tā gadskaitlis "2014". Gar monētas iekšējās daļas apakšējo malu redzams emitentvalsts nosaukums "SLOVENSKO", savukārt puslokā gar augšējo malu uzraksts "10. VÝROČIE VSTUPU DO EURÓPSKEJ ÚNIE." Apakšā pa kreisi redzama Kremnicas monētu kaltuves zīme (ko veido burti "MK" starp divām matricām), savukārt apakšā pa labi stilizēti burti "MP" – dizaina autores Marijas Poldaufovas (Mária Poldaufová) iniciāļi. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada aprīlis

Portugāle

Motīvs: 25. aprīļa revolūcijas 40. gadadiena

Apraksts. Divas līknes shematiski attēlo neļķi, revolucionāro kustību simbolizējošo ziedu, kas bijis arī revolūcijas nosaukuma pamatā. Zieda augšpusē redzams emitentvalsts nosaukums "PORTUGAL" un ģerbonis. Attēla centrā izvietots notikuma datums "25 DE ABRIL" (25. aprīlis), apakšā redzams kopš revolūcijas apritējušo gadu skaits "40 ANOS" (40 gadu) un emisijas gads "2014". Simbolizējot pacilātības pilno laikposmu pēc notikuma, burtu un ciparu forma atgādina burtus un ciparus, ko pirms 40 gadiem izmantoja plakātos un citos politiskās informācijas līdzekļos. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 500 000 monētu

Emisijas datums: 2014. gada aprīlis

Beļģija

Motīvs: 100 gadu kopš Pirmā pasaules kara (1914–1918) sākuma

Apraksts. Monētas iekšējā daļā virs gadskaitļiem "2014–18" attēlota magone. Zem šiem gadskaitļiem redzams uzraksts "The Great War Centenary", zem kura ir monētu kaltuves vadītāja zīme un Briseles monētu kaltuves zīme – erceņģeļa Miķeļa galva ar ķiveri. Centrālās daļas augšpusē redzams uzraksts trijās valodās "BELGIE – BELGIQUE – BELGIEN". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1.75 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada aprīlis

Spānija

Motīvs: UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas – Guelja parks

Apraksts. Priekšplānā attēlota arhitekta Antonio Gaudi (Antonio Gaudí) veidota ķirzakas skulptūra, kas ir Guelja parka (Park Güell) emblēma. Fonā redzams fragments no viena Guelja parka ieejas paviljona. Augšējā daļā lieliem burtiem puslokā iekalti uzraksti "ESPAÑA" un "PARK GÜELL – GAUDÍ". Pa kreisi redzams emisijas gads "2014", bet pa labi – kaltuves zīme. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 8 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada marts

Andora

Motīvs: 20 gadi Eiropas Padomē

Apraksts. Monētas centrā pa kreisi attēlots Andoras ģerbonis, kam seko skaitlis "20", kurā stilizēta nulle attēlo Eiropas Padomes karogu. Monētas augšpusē ir uzraksts "ANDORRA" un zem tā "AL CONSELL D'EUROPA". Apakšā pa kreisi norādīts gadskaitlis "2014", aiz kura seko ieslīpa līnija. Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 100 000 monētu

Emisijas datums: 2014. gada februāris

Luksemburga

Motīvs: Luksemburgas Lielhercogistes neatkarības 175. gadadiena

Apraksts. Monētas iekšējās daļas labajā pusē attēlots Viņa Karaliskā Augstība Lielhercogs Anrī ar skatu uz labo pusi, bet iekšējās daļas kreisajā pusē vertikāli novietoti gadskaitļi "1839" un "2014" un emitentvalsts nosaukums "LËTZEBUERG". Monētas iekšējās daļas apakšpusē uzraksti "ONOFHÄNGEGKEET" un "175 Joër". Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 1.4 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada janvāris

Vācija

Motīvs: Lejassaksija no sērijas "Federālās zemes"

Apraksts. Uz monētas attēlota Sv. Mihaila baznīca Hildesheimā, Lejassaksijā, kas kopš 1985. gada iekļauta UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā. Augšā emisijas gads "2014", bet pa kreisi – kaltuves zīme ("A", "D", "F", "G", "J"). Monētas apakšpusē redzams uzraksts "NIEDERSACHSEN" un zem tā emitentvalsts norāde "D". Augšējā labajā pusē graviera iniciāļi OE (Ots Ērihs (Ott Erich)). Monētas ārējā gredzenā izvietotas 12 Eiropas Savienības zvaigznes.

Emisijas apjoms: 30 milj. monētu

Emisijas datums: 2014. gada janvāris