Digitální euro a význam peněz centrální banky
5. října 2022
Ve skutečnosti existují dva druhy peněz
Euro je měnou eurozóny. Více než 346 milionů Evropanů má u sebe hotové eurobankovky a mince a v eurech platí při nakupování on-line. Vedle našeho hlavního cíle, kterým je cenová stabilita, je jedním z našich úkolů vydávat eurobankovky a zajišťovat hladké fungování platebních systémů.
Ale hotovost není to stejné jako elektronická platba: jedno jsou peníze centrální banky a druhé jsou soukromé peníze.
Všichni používáme vždy oba druhy peněz. Rozdíl je však důležitý, pokud jde o pochopení, proč digitální euro potřebujeme.
Podívejme se na to zblízka...
Co jsou to peníze centrální banky?
Peníze, které v ECB vytváříme, se nazývají peníze centrální banky. Hotovost ve vaší peněžence nebo kabelce jsou peníze centrální banky. Bankovky a mince jsou v současné době jediným druhem peněz centrální banky, který má veřejnost k dispozici.
Peníze centrální banky se také nazývají veřejné peníze, protože je emituje veřejná instituce – centrální banka – a jsou proto garantovány veřejným sektorem.
Co jsou to soukromé peníze?
Peníze vytvářejí také komerční banky. To je vlastně činnost, kterou vykonávají, když vám poskytnou nový úvěr a peníze jsou připsány na váš účet. Tento druh peněz se nazývá soukromé peníze. Jejich součástí je i zůstatek, který vidíte ve svém výpisu z bankovního účtu, i úspory na něm. Platby, které provádíte prostřednictvím debetní nebo kreditní karty nebo prostřednictvím on-line platební služby, jsou převody soukromých peněz, protože používáte peníze vytvořené vaší bankou.
Ale jak se tyto druhy peněz vzájemně ovlivňují?
Když si vybíráte bankovky, převádíte soukromé peníze na svém bankovním účtu na peníze centrální banky. Případně přeměňujete veřejné peníze – například, když jste dostali eurobankovku 20 EUR k narozeninám – na soukromé peníze uložené ve vaší bance.
Veřejné peníze slouží jako kotva měnového systému. To je důvod, proč lidé mohou důvěřovat hodnotě soukromých peněz vydávaných bankami. Podnik přijímá platbu z vaší kreditní karty, protože ví, že ji lze převést na stejnou částku peněz centrální banky.
Digitální euro: spojení výhod
Naším cílem je spojit výhody peněz centrální banky s tím, jak lidé v dnešní době peníze používají a platí nimi. To by nám umožnilo poskytovat vám kromě hotovosti i veřejné peníze v elektronické podobě. To lze uskutečnit pomocí digitální měny centrální banky – digitálním eurem.
Podobně jako k platbám používáte svůj bankovní účet, k platbě digitálním eurem byste mohli použít kartu nebo telefonickou aplikaci. Jednalo by se však o peníze centrální banky, za které by ručila a za nimiž by stála ECB.
Přínosy digitálního eura
Zavedení digitálního eura by mohlo podpořit digitalizaci a pomoci nám uspokojit potřeby a platební preference obyvatel. Digitalizace zase může přispět k hospodářskému růstu.
Další výhodou je, že digitální euro by zvýšilo odolnost naší měny vůči neregulovanému technologickému vývoji v bankovním a finančním sektoru (např. kryptoaktiva a alternativní platební řešení, která nevyužívají velká karetní schémata). Takový vývoj by mohl ohrozit finanční stabilitu.
Bitcoin, Ethereum, Tether a jiné „kryptoměny“ nejsou peníze
V posledních letech vidíme, jak se po celém světě šíří řada kryptoaktiv. Ta se také označují jako „kryptoměny“. Tento název je však zavádějící, neboť neplní tři funkce peněz – nejsou spolehlivým prostředkem směny, uchovatelem hodnoty ani účetní jednotkou.
Navíc nejsou tato aktiva kryta ani spravována žádnou ústřední institucí. Nemáte jistotu, že si je budete moci v případě potřeby vyměnit za peníze.
Dokonce ani stablecoiny, které se snaží nabízet méně volatilní digitální aktiva pomocí podobných technologií, nejsou tak stabilní, jak o nich jejich emitenti tvrdí. Hodnota stablecoinu je založena výhradně na příslibu učiněném soukromou společností. Kromě pomalosti a vysokých nákladů na transakce vás jejich emitenti jasně neinformují, jak můžete stablecoiny používat; určitě je však nemůžete používat k běžným platbám.
Potřeba digitálního eura
Mnoho lidí přechází z hotovosti na nové digitální platby. Chceme zachovat úlohu veřejných peněz jako měnové kotvy a zachovat důvěru v naši měnu.
Emise digitálního eura by nám umožnila posílit měnový a platební systém. Všem by pak umožnila využívat veřejné peníze k bezpečnému provádění plateb kdekoli v eurozóně.
VIZ TAKÉ
Více informací k souvisejícímu obsahu
Vznik peněz a úloha ECB
Penězi jsou eurobankovky a mince, ale také zůstatek na bankovním účtu. Co jsou vlastně peníze? Jak vznikají a jaká je úloha ECB?
Peníze: čím jsou a jaké jsou jejich funkce?Více informací o bitcoinu a dalších kryptoaktivech
Bitcoin dostal nálepku kryptoaktiva. Čím však vlastně je a co to znamená pro skutečné měny?
Co je to bitcoin?