Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa
TLAČOVÁ SPRÁVA

Zmeny týkajúce sa tendrov a koridoru automatických operácií

8. októbra 2008

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) dnes prostredníctvom telekonferencie prijala nasledujúce dve opatrenia:

  • týždenné hlavné refinančné obchody sa budú od obchodu splatného 15. októbra uskutočňovať prostredníctvom tendra s pevnou úrokovou sadzbou s plným objemom pridelenia pri úrokovej sadzbe hlavných refinančných obchodov, čo je v súčasnosti 3,75 %,
  • od 9. októbra ECB zúži koridor automatických operácií z 200 bázických bodov na 100 bázických bodov okolo úrokovej sadzby hlavného refinančného obchodu. Od 9. októbra sa teda sadzba jednodňových refinančných obchodov zníži zo 100 na 50 bázických bodov nad úroveň úrokovej sadzby hlavného refinančného obchodu, čiže v súčasnosti na 4,25 %, a sadzba jednodňových sterilizačných obchodov sa zvýši zo 100 na 50 bázických bodov pod úroveň úrokovej sadzby hlavného refinančného obchodu, čiže v súčasnosti na 3,25 %.

Tieto opatrenia zostanú v platnosti, kým to bude potrebné, minimálne však do konca prvej periódy udržiavania povinných minimálnych rezerv v roku 2009, t. j. do 20. januára.

ECB bude aj naďalej riadiť likviditu v snahe zabezpečiť vyrovnaný stav, a to spôsobom, ktorý je v súlade s cieľom udržiavať krátkodobé úrokové sadzby v blízkosti úrokovej sadzby hlavných refinančných obchodov.

KONTAKT

Európska centrálna banka

Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.

Kontakty pre médiá