Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

Změny v nabídkovém řízení a v koridoru pro stálé facility

8. října 2008

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) dnes přijala prostřednictvím telekonference následující dvě opatření:

  • Od operace, která bude vypořádána 15. října, se budou týdenní hlavní refinanční operace provádět prostřednictvím nabídkového řízení s pevnou sazbou s plným přidělením za úrokovou sazbu pro hlavní refinanční operace, tj. v současné době 3,75 %.
  • Od 9. října zmenší ECB koridor pro stálé facility z 200 bazických bodů na 100 bazických bodů kolem úrokové sazby pro hlavní refinanční operaci. Od 9. října se tedy úroková sazba pro mezní zápůjční facilitu sníží ze 100 na 50 bazických bodů nad úrokovou sazbou pro hlavní refinanční operaci, tj. v současnosti na 4,25 %, a úroková sazba pro vkladovou facilitu se zvýší ze 100 na 50 bazických bodů pod úrokovou sazbou pro hlavní refinanční operaci, tj. v současnosti na 3,25 %.

Tato dvě opatření zůstanou účinná po potřebnou dobu, ale nejméně do konce prvního udržovacího období roku 2009, tj. 20. ledna.

ECB bude nadále směřovat likviditu k vyváženým podmínkám takovým způsobem, který odpovídá cíli udržovat krátkodobé sazby blízko úrokové sazbě pro hlavní refinanční operaci.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média