Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność
KOMUNIKAT PRASOWY

Zmiany w procedurze przetargowej oraz przedziale oprocentowania operacji kredytowo-depozytowych

8 października 2008 r.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) podjęła dziś, w drodze telekonferencji, decyzję o zastosowaniu następujących dwóch rozwiązań:

  • Począwszy od operacji rozliczanej 15 października, cotygodniowe podstawowe operacje refinansujące będą prowadzone w formie przetargu kwotowego z pełnym przydziałem po stopie podstawowej operacji refinansującej, aktualnie 3,75%.
  • Począwszy od 9 października EBC zwęzi przedział oprocentowania swoich operacji kredytowo-depozytowych z 200 punktów bazowych do 100 punktów bazowych względem stopy podstawowej operacji refinansującej. W związku z tym począwszy od 9 października oprocentowanie kredytu banku centralnego na koniec dnia zostanie obniżone ze 100 do 50 punktów bazowych ponad stopę podstawowej operacji refinansującej, aktualnie do 4,25%, a oprocentowanie depozytu w banku centralnym wzrośnie ze 100 do 50 punktów bazowych poniżej stopy podstawowej operacji refinansującej, aktualnie do 3,25%.

Przyjęte rozwiązania będą obowiązywać tak długo, jak będzie to konieczne, a przynajmniej do zakończenia pierwszego okresu utrzymywania rezerw w 2009 r., które przypada 20 stycznia.

EBC będzie nadal kontrolować sytuację płynnościową w celu zapewnienia równowagi, starając się działać w taki sposób, aby utrzymać stopy krótkoterminowe na poziomie zbliżonym do stopy podstawowych operacji refinansujących.

KONTAKT

Europejski Bank Centralny

Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji

Przedruk dozwolony pod warunkiem podania źródła.

Kontakt z mediami