Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
INFORMĀCIJA PRESEI

Padome pieņem lēmumu par ECB jauno telpu projektu

2005. gada 13. janvārī

Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome šīsdienas sanāksmē pieņēma lēmumu par projektu ECB jaunajām telpām Frankfurtē pie Mainas, Vācijā. Pēc visu trīs starptautiskajā pilsētplānošanas un arhitektūras projektu konkursā prēmēto projektu pamatīgas apspriešanas un rūpīgas priekšrocību un trūkumu izvērtēšanas, balstoties uz atlases kritērijiem, Padome nolēma, ka arhitektu biroja COOP HIMMELB(L)AU pārstrādātā projekta koncepcija vislabāk atbilst ECB norādītajām funkcionālajām un tehniskajām prasībām un ietver iezīmes, kas atspoguļo ECB vērtības un izsaka tās arhitektūras valodā. Šis lēmums apstiprina starptautiskās žūrijas lēmumu, kas projektam piešķīra pirmo vietu

Šī projekta galvenais elements ir dinamisks ansamblis, ko veido trīs atšķirīgas ēkas – 184 metru augsta izliekta augstceltne, “zemesskrāpis” un Tirgus halle (Grossmarkthalle). „Zemesskrāpis” kontrastē ar vertikālajiem torņiem un saplūst ar Tirgus halles konstrukciju, radot harmonisku ainu un nenomācot šīs unikālās aizsargājamās ēkas apveidus. Skatoties uz Tirgus halli no Mainas dienvidu krasta, tagad skatienam paveras tās rietumu spārns.

Augstceltne sastāv no diviem daudzstūru biroju torņiem, kuri ir savstarpēji savienoti. Šī savienojošā daļa kalpo kā saskarsmes mezgls, ko veido savienotas platformas un sabiedriskās telpas. Tas atbilst divām svarīgām prasībām konkursa dokumentācijā, proti – jaunajām telpām „jārosina interaktīvā saskarsme” un „jāveicina komandas darbs”. Šis projekts ļoti veiksmīgi risina sarežģītās funkcionālās prasības un nodrošina augstas kvalitātes darba vietas.

Pārējie projekti

Otrās vietas ieguvējs arhitektu birojs ASP Schweger Assoziierte pārstrādāja sākotnējo projekta koncepciju, lai uzlabotu jaunās ēkas kopējās proporcijas, tādējādi rodot labu sarežģīto funkcionālo prasību risinājumu. Gaisa tilts, kas savienoja trīs slaidas augstceltnes, veidoja unikālu ECB veidolu pilsētas panorāmā. Turklāt, lai veicinātu saskarsmi, tika ierosināti jauni stikla savienojošie tilti. Arī šis projekts, kas simbolizēja caurredzamību, pienācīgi atspoguļoja ECB vērtības. Būtiski pārplānotais ainavas projekts veidoja harmonisku vidi, tajā pat laikā radot drošu apkārtni ECB un tās darbiniekiem.

Trešās vietas ieguvēja – arhitektu biroja 54f architekten+ingenieure un T. R. Hamzah & Yeang projekts piedāvāja atsevišķu debesskrāpju grupu, kas labi iekļāvās pilsētas panorāmā un, apvienojot vieglumu, caurspīdīgumu un eleganci, atspoguļoja ECB vērtības. Šī koncepcija nodrošināja augstas kvalitātes elastīgas darba vietas. Turklāt šajā piedāvājumā uzsvars tika likts uz rūpīgi pārdomātu resursu izlietojumu, jo tam raksturīga videi draudzīga pieeja. Konturētā ainava, kas ievijās starp ēkām un tuvāko apkaimi, harmoniski iekļāva projektu Frankfurtes austrumu rajona Ostendas esošajā apbūvē.

Vēsture

Kad starptautiskā žūrija bija izvēlējusies trīs uzvarētājus projektus konkursā par ECB jaunajām telpām (sk. 2004. gada 13. februāra paziņojumu presei), ECB Padome aicināja visus trīs uzvarētājus pārstrādāt savus projektu piedāvājumus, ņemot vērā žūrijas, ECB un Frankfurtes pilsētas ieteikumus un prasības. Padome uzskatīja, ka koncepcijām vēl ir daži funkcionāli un tehniski trūkumi, kas jānovērš pārskatīšanas kārtā (sk. 2004. gada 18. marta paziņojumu presei).

ECB sadarbībā ar saviem konsultantiem un ekspertiem, kā arī ar Frankfurtes pilsētas pārvaldes iestāžu ekspertiem un politisko spēku pārstāvjiem iepazinās ar pārstrādātajiem projektiem. Vērtējuma pamatā bija tie paši kritēriji, kurus izmantoja žūrija:

  • vispārējā pilsētplānošana, arhitektūra un ainava;
  • atbilstība funkcionālās un telpiskās programmas svarīgākajām iezīmēm;
  • praktiski īstenojama enerģijas/vides koncepcija un atbilstība galvenajām ECB tehnisko prasību iezīmēm;
  • atbilstība attiecīgajiem noteikumiem, īpaši celtniecības un vides likumdošanas jomā.

Tālākie soļi

Tagad, kad ir izvēlēts arhitektu birojs, nākamais solis būs „optimizācijas” stadija, kuras laikā projektu vēlreiz pārskatīs, īpaši, lai nodrošinātu optimālu resursu izlietojumu un līdz minimumam samazinātu izmaksas. Šajā laikā ECB cieši sadarbosies ar Frankfurtes pilsētas pārvaldes iestādēm, lai saņemtu būvatļaujas apstiprinājumu.

No 2005. gada 19. janvāra līdz 20. martam Vācijas Arhitektūras muzejā (Deutsches Architektur Museum) Frankfurtē pie Mainas būs atvērta Tirgus hallei veltīta izstāde, kurā būs aplūkojams arī ECB jauno telpu projekts.

Detalizēta informācija par starptautisko projektu konkursu un projektu piedāvājumiem atrodama ECB interneta lapā http://www.ecb.europa.eu/ecb/premises/html/index.lv.html.

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem