Paieškos galimybės
Home Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kas yra bitkoinas?

2018 02 13

Bitkoinas yra virtuali valiuta. Kas gi jis yra iš tiesų ir koks jo ryšys su tikromis valiutomis?

Iš esmės, bitkoinas – tai skaitmeninis žetonas, kurį galima iškeisti elektroniniu būdu. Jis neturi fizinio pavidalo. Bitkoinus kuria ir fiksuoja ne kokia nors institucija ar organizacija, o kompiuterių tinklas, naudojantis sudėtingas matematines formules.

Taigi, virtuali, bet ne tikra valiuta. Kodėl?

Bitkoinas

Bitkoino stabilumo niekas nepalaiko

Bitkoinas

Jis nėra leidžiamas centrinės valdžios institucijos. Jei, pavyzdžiui, turite 10 eurų banknotą, ECB užtikrina jūsų teisę juo atsiskaityti bet kurioje euro zonos šalyje. Niekas neužtikrina jūsų teisės naudoti bitkoiną ir niekas nėra įpareigotas išlaikyti jo vertės stabilumo.

Tai nėra visuotinai priimta atsiskaitymo priemonė

Bitkoinas

Jei bitkoinai būtų valiuta, juos būtų galima plačiai naudoti. Tačiau tik labai mažai kur galima atsiskaityti bitkoinais. Ten, kur tai įmanoma, operacijos vyksta lėtai ir yra brangios.

Vartotojai nėra apsaugoti

Bitkoinas

Įsilaužėliai gali pavogti bitkoinus. Tokiu atveju neturite jokios teisinės apsaugos.

Vertė pernelyg nestabili

Jeigu jis ne valiuta, kas tada?

Valiuta turėtų būti patikima vertės kaupimo priemonė, kad būtumėte ramūs, jog už turimus pinigus galėsite įsigyti maždaug tiek pat prekių ne tik šiandien, bet ir rytoj ar kitais metais. Bitkoinas nėra stabilus. Jo vertė yra ir šovusi į viršų, ir smarkiai nukritusi vos per kelias dienas.

Bitkoinas yra spekuliatyvus turtas. Kitaip tariant, bitkoinais galima spekuliuoti siekiant gauti pelno, bet tuo pačiu rizikuojant prarasti investicijas.

Ar ECB uždraus bitkoiną?

Uždrausti arba reguliuoti bitkoiną ar kitas kriptovaliutas nėra ECB pareiga. Tačiau, turint omenyje, kad vartotojai nėra pakankamai apsaugoti, svarbu būti atsargiems.