Kryteria wyszukiwania
Home Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność

Co to jest bitcoin?

13 lutego 2018

Bitcoin jest nazywany wirtualną walutą. Ale czym jest naprawdę i jak się ma do prawdziwych walut?

Jest to tak jakby cyfrowy żeton, którym można płacić przez internet. Nie ma fizycznej postaci. Tworzeniem bitcoina oraz rejestrowaniem jego obiegu nie zajmuje się jakiś urząd czy organizacja, lecz sieć komputerów, z wykorzystaniem skomplikowanych wzorów matematycznych.

Jest więc wirtualny, ale nie jest walutą. Oto czemu:

Bitcoin

Za bitcoina nikt nie ręczy

Bitcoin

Bitcoin nie jest emitowany przez centralny organ publiczny. Posiadacze np. banknotów euro mają prawo płacić nimi wszędzie w strefie euro – gwarantem tego prawa jest EBC. Nikt natomiast nie ręczy za prawo do płacenia bitcoinem ani nie dba o to, by jego wartość pozostawała stabilna.

Nie jest powszechnie akceptowanym środkiem płatności

Bitcoin

Gdyby bitcoin był walutą, można by oczekiwać, że wszędzie będzie można nim płacić. Jednak tak nie jest: miejsc przyjmujących bitcoina jest w rzeczywistości bardzo mało. A nawet jeśli jest on akceptowany, transakcje z jego użyciem są powolne i kosztowne.

Nikt nie chroni użytkowników bitcoina

Bitcoin

Jeśli bitcoin padnie łupem hakerów, użytkownicy nie mają zapewnionej żadnej ochrony prawnej.

Wartość bitcoina jest zbyt zmienna

Jeśli bitcoin nie jest walutą, to czym jest?

Waluta powinna być wiarygodnym środkiem przechowywania wartości – dającym pewność, że jutro czy za rok za te same pieniądze będzie można kupić mniej więcej tyle samo co dzisiaj. Bitcoin natomiast nie jest stabilny: jego wartość potrafi gwałtownie wzrosnąć i równie gwałtownie spaść w ciągu zaledwie kilku dni.

Bitcoin jest instrumentem spekulacyjnym. Inaczej mówiąc, można w niego inwestować dla zysku, ale zawsze istnieje ryzyko straty.

Czy EBC zakaże stosowania bitcoina?

Wprowadzanie zakazów czy regulacji dotyczących bitcoina lub innych kryptowalut nie należy do kompetencji EBC. A ponieważ do bitcoina nie odnoszą się także przepisy o ochronie konsumentów, przy jego stosowaniu trzeba zachować ostrożność.