Mi a bitcoin?
2018. február 13.
A bitcoint kikiáltották virtuális pénznemnek. De mi is valójában, és mi a szerepe a valódi pénznemekhez viszonyítva?
Lényegében egy elektronikusan forgalmazható digitális utalvány, amely nem létezik fizikai formában. Valamely hatóság vagy szervezet helyett komplex matematikai képleteket alkalmazó számítógép-hálózat hozza létre és követi nyomon.
Tehát valóban virtuális, viszont nem pénznem. Miért nem?
Senki sem áll mögötte
A bitcoint nem központi hatóság bocsátja ki. Amikor például egy 10 €-s bankjegyet tartunk a kezünkben, az EKB garantálja azt a jogunkat, hogy euroövezet-szerte bárhol fizethetünk vele. A bitcoin használati jogát senki sem biztosítja, nem foglalkoznak az értékének a stabilan tartásával.
Nem általánosan elfogadott fizetési mód
Ha a bitcoin pénznem lenne, elvárhatnánk, hogy széleskörűen használható legyen. Valójában azonban igen kevés helyen fizethetünk vele. Még ahol lehet is, ott is lassúak és drágák az ügyletek.
A felhasználóknak nincs védelme
A hackerek például ellophatják a bitcoinunkat, és ilyenkor nincs jogi védettségünk.
Túlságosan változékony
Ha nem pénznem, akkor micsoda?
Egy pénznemtől elvárható, hogy megbízható értékőrző legyen azért, hogy biztosak lehessünk benne, hogy a pénzünkön többé-kevésbé ugyanannyi árut vásárolhatunk ma, mint holnap vagy jövőre ugyanebben az időpontban. A bitcoin nem stabil. Néhány napon belül magasra szökött, majd hatalmasat zuhant az értéke.
A bitcoin egy spekulatív eszköz, tehát nyereségszerzésre játszhatunk vele. Közben azonban vállalnunk kell a kockázatot, hogy elveszítjük a befektetésünket.
Betiltja az EKB a bitcoint?
A bitcoin és egyéb kriptodevizák betiltása és szabályozása nem az EKB hatásköre. Ugyanakkor a fogyasztóvédelem hiánya miatt fontos, hogy körültekintően járjunk el vele kapcsolatban.