Fizetésforgalom, értékpapír
Az eurorendszer feladatai
Az eurorendszer alapokmányban rögzített feladata, hogy elősegítse a fizetési és kiegyenlítési rendszerek zökkenőmentes működését (lásd az Európai Unió működéséről szóló szerződés 127 cikkének (2) bekezdését és a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank alapokmánya 3. és 22. cikkét).
Az eurorendszer az alábbi módon látja el a feladatait:
Fizetési és értékpapír-kiegyenlítési lehetőségeket nyújt, valós idejű bruttó elszámolási rendszert tart fent nagy értékű euroalapú fizetési ügyletek lebonyolításához (T2), valamint páneurópai automatizált szolgáltatást (TARGET2-Securities vagy T2S) biztosítva lehetővé teszi a központi értéktárak számára az értékpapírügyletek központi banki pénzzel való kiegyenlítését. Az eurorendszer működteti a TARGET azonnali fizetés-kiegyenlítési rendszert (TIPS), amellyel kis összegű fizetési ügyletek azonnal kiegyenlíthetők a nap huszonnégy órájában, az év minden napján. Az eurorendszer olyan mechanizmust is működtet, amely lehetővé teszi a hitelműveletekhez tartozó fedezetek határon átnyúló használatát (CCBM), amelyet 2024 végén az eurorendszer fedezetkezelési rendszere (ECMS) vált fel. Az ECMS egységesíteni fogja az eszközök fedezetként való felhasználási módját az eurorendszer hitelműveletei során.
Felvigyázási szabályokat és ezeknek megfelelő standardokat határoz meg a nagy összegű fizetési rendszerek, a kis összegű fizetési rendszerek és fizetési instrumentumok, az elszámolási rendszerek, az értékpapír-kiegyenlítési rendszerek és bizonyos harmadik fél szolgáltatók tekintetében. Emellett az érintett rendszerinfrastruktúrákra vonatkozóan felvigyázó tevékenységet is végez, értékeli, hogy ezek megfelelnek-e a vonatkozó irányelveknek és standardoknak, valamint szükség esetén módosítást kezdeményez.
A piaci infrastruktúrák számára üzletmenet-folytonossági követelményeket állít fel, és koordinálja a megvalósítást.
Nyomon követi azokat a piaci folyamatokat és jogi kezdeményezéseket, amelyek kihatnak a fizetésforgalomhoz, elszámoláshoz és értékpapír-kiegyenlítéshez kapcsolódó infrastruktúrák és megállapodások felvigyázását, és ahol szükség van rá, állást foglal velük kapcsolatban.
A változás katalizátoraként elősegíti a fizetési rendszerek hatékonyságát, valamint a kis összegű fizetésforgalom terén hozzájárul az egységes euro-pénzforgalmi övezet megvalósításához. A piaci standardok összehangolása és az integráció útjában álló akadályok elmozdítása révén elősegíti az értékpapírpiac hatékonyságát.