Menu

Mis on bitcoin?

13. veebruar 2018

Bitcoin'i on nimetatud virtuaalvääringuks. Mida see aga endast tegelikult kujutab ja kuidas on bitcoin seotud reaalselt kasutusel olevate vääringutega?

Põhimõtteliselt on tegu digitaalse ühikuga, mis ei eksisteeri füüsilisel kujul ning mida vahetatakse elektroonses keskkonnas. Bitcoin'idega ei tegele üks asutus või organisatsioon, vaid neid luuakse ja jälgitakse arvutivõrgustiku kaudu keeruliste matemaatiliste valemite abil.

Seega on bitcoin tõepoolest virtuaalne, aga vääringuga seejuures tegemist ei ole. Miks?

Bitcoin

Bitcoin ei ole millegagi tagatud

Bitcoin'il puudub keskne emiteeriv asutus. Näiteks europangatähtede puhul tagab EKP, et neid saab kasutada maksevahendina kogu euroalal. Bitcoin'i puhul ei tee seda keegi, samuti ei ole tagatud selle stabiilne väärtus.
Bitcoin

Bitcoin ei ole üldtunnustatud maksevahend

Kui bitcoin'i näol oleks tegu vääringuga, peaks seda saama laialdaselt kasutada. Tegelikkuses on aga väga vähe võimalusi teha makseid bitcoin'ides ning sellised tehingud on aeganõudvad ja kulukad.
Bitcoin

Kasutajatel puudub kaitse

Häkkerid võivad bitcoin'e varastada ning sel juhul puudub kasutajatel igasugune õiguslik kaitse.
Bitcoin

Bitcoin on volatiilne

Vääring peaks olema usaldusväärne väärtuse säilitaja, mis võimaldab kasutajatel olla kindel, et selle ostuvõime on ligikaudu sama nii täna, homme kui ka aasta möödudes. Bitcoin'i puhul see aga nii ei ole – selle väärtus on mõne päeva jooksul nii plahvatuslikult tõusnud kui ka ulatuslikult langenud.

Kui bitcoin ei ole vääring, siis millega on tegu?

Bitcoin on spekulatiivne vara. Teisisõnu tähendab see, et riske võttes võib selle abil kasumit teenida, kuid alati on ka oht kogu investeeringust ilma jääda.

Kas EKP kavatseb bitcoin'i keelustada?

EKP ülesanne ei ole bitcoin'i ja muid krüptorahasid keelustada või reguleerida. Kuna aga selles valdkonnas tarbijakaitse puudub, rõhutatakse vajadust olla ettevaatlik.