Menu

Kas ir Bitcoin?

13.02.2018.

Bitcoin tiek dēvēts par virtuālo valūtu. Taču kas tas īsti ir un kā tas ietekmē īstās valūtas?

Faktiski, tas ir digitāls žetons, ko iespējams apmainīt elektroniski. Fiziskā veidolā tas nepastāv. Bitcoin izgatavo un tā apriti kontrolē datoru tīkls, izmantojot sarežģītas matemātiskās formulas, nevis kāda konkrēta iestāde vai organizācija.

Tātad tas ir virtuāls, taču – nav valūta. Kāpēc tā?

Bitcoin

Neviens to nenodrošina

Bitcoin neemitē centrāla valsts iestāde. Ja jūsu rokās nonāk, piemēram, 10 euro banknote, ECB garantē jūsu tiesības izmantot to norēķiniem visā euro zonā. Neviens nodrošina jūsu tiesības izmantot Bitcoin un negādā par tā vērtības stabilitāti.
Bitcoin

Tas nav vispārpieņemts maksāšanas līdzeklis

Ja Bitcoin būtu valūta, jūs varētu sagaidīt, ka tas ir plaši izmantojams. Taču ir ļoti nedaudz iespēju veikt maksājumus ar Bitcoin. Un, ja tas ir iespējams, darījumi notiek lēni un tie ir dārgi.
Bitcoin

Lietotāji nav aizsargāti

Hakeri var nozagt Bitcoin. Ja tā notiek, jums nav pieejama nekāda tiesiskā aizsardzība.
Bitcoin

Tas ir pārāk svārstīgs

Valūtai jābūt uzticamam vērtību uzkrāšanas līdzeklim, lai būtu pārliecība, ka par esošo naudas daudzumu būs iespējams iegādāties aptuveni vienādu preču daudzumu gan šodien, gan rīt, gan arī pēc gada. Bitcoin nav stabils. Tā vērtība gan stāvus kāpusi debesīs, gan strauji kritusi tikai dažu dienu laikā.

Ja Bitcoin nav valūta, tad kas tas ir?

Bitcoin ir spekulatīvs aktīvs. Citiem vārdiem runājot, to var izmantot spekulācijām, lai gūtu peļņu, taču pastāv risks zaudēt ieguldījumu.

Vai ECB aizliegs Bitcoin?

ECB uzdevums nav aizliegt vai regulēt Bitcoin vai citas kriptovalūtas. Taču, ņemot vērā trūkumus patērētāju aizsardzībā, ir būtiski ievērot piesardzību.