Kas yra specialioji pandeminė pirkimo programa (SPPP)?
2021 07 28
Nuo koronaviruso pandemijos nukentėjo visų pasaulio šalių ekonomika. Dėl įvestų apribojimų daug įmonių turėjo sustabdyti savo veiklą. Žmonės neteko darbo, ateities perspektyvos tapo labai neapibrėžtos. Siekdamas neutralizuoti pandemijos poveikį euro zonos ekonomikai, 2020 m. kovo mėn. Europos Centrinis Bankas pradėjo vykdyti specialiąją pandeminę pirkimo programą (sutrumpintai vadinamą SPPP).
SPPP suteikia žmonėms ir įmonėms galimybę gauti įperkamų lėšų, kurių jiems reikia krizei įveikti. Ši laikina programa papildo mūsų kitas pinigų politikos priemones, tokias kaip kitos turto pirkimo programos ir tikslinės skolinimo operacijos.
Bet kaip gi veikia SPPP?
SPPP sudaro galimybę Europos Centriniam Bankui finansų rinkose įsigyti įvairių rūšių turto. Tokiu būdu šio turto kaina kyla, o rinkos palūkanų normos mažėja. Visa tai skatina ekonomikos atsigavimą, nes žmonės, įmonės ar vyriausybės gali pigiau skolintis. Be to, skolininkams lengviau grąžinti savo skolas. Tai padeda palaikyti skolinimąsi, išlaidas ir investicijas, nepaisant pandemijos sukeltos krizės. Galiausiai tai paskatins ekonomikos augimą ir vidutiniu laikotarpiu sugrąžins infliaciją į mūsų norimą 2 % lygį, t. y. atitinkantį kainų stabilumo tikslą.
Šioje schemoje parodyta, kaip tai paprastai veikia.
Apskritai SPPP buvo pradėta siekiant valdyti koronaviruso pandemiją ir neapibrėžtumą dėl to, kada ir kur pandemijos padariniai pasijus labiausiai. Programa padėjo sėkmingai stabilizuoti finansų rinkas ir užkirto kelią tam, kad 2020 m. pavasarį kilę neramumai nevirstų visa apimančia finansų krize, kurios pasekmės europiečiams būtų buvusios dar skaudesnės.
Palyginti su mūsų kitomis turto pirkimo programomis, SPPP yra ypatinga dėl šių priežasčių:
Ji yra lanksti
Tai – svarbiausias SPPP ypatumas. Tai reiškia, kad mes galime lanksčiai nuspręsti, kada, kokį turtą ir kuriose šalyse perkame. Tai leidžia mums pirkimus vykdyti taip, kad būtų palaikomos euro zonos gyventojams palankios finansavimo sąlygos. Ir, svarbiausia, galime greitai reaguoti į bet kokius finansinius ar ekonominius pokyčius.
Jos sumą galima keisti
Iš pradžių turto pirkimams pagal SPPP skyrėme 750 mlrd. eurų. 2020 m. birželio mėn. šią sumą padidinome 600 mlrd. eurų, 2020 m. gruodžio mėn. – dar 500 mlrd. eurų. Dabar bendra šiems pirkimams skirta suma yra 1,85 trln. eurų. Tačiau bendrą sumą galima sumažinti arba padidinti, jei to reikia, kad būtų palaikomos palankios finansavimo sąlygos.
Ji yra skaidri
Skelbiame daug duomenų apie turto pirkimus, kad programa būtų kiek įmanoma skaidresnė. Kas savaitę skelbiame, kiek vertybinių popierių įsigijome pagal SPPP ir TPP. Skelbiame duomenis ir apie mėnesinius grynuosius pirkimus. Be to, kas du mėnesius pateikiame išsamesnės informacijos apie pagal SPPP įvykdytus pirkimus viešajame ir privačiajame sektoriuose.
Ji yra laikina
SPPP skirta konkrečiai tam, kad būtų atsvertas koronaviruso sukeltos krizės poveikis euro zonos ekonomikai. Grynuosius turto pirkimus vykdysime bent iki 2022 m. kovo pabaigos ir bet kokiu atveju tol, kol, Valdančiosios tarybos vertinimu, pasibaigs krizė.