European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
INFORMĀCIJA PRESEI

ECB Padome sveic jaunās ES dalībvalstis

2004. gada 30. aprīlī

Rīt, 2004. gada 1. maijā, Eiropas Savienībai pievienosies desmit jaunas dalībvalstis, proti, Čehijas Republika, Igaunija, Kipra, Latvija, Lietuva, Ungārija, Malta, Polija, Slovēnija un Slovākija.

Eiropas Centrālās bankas (ECB) prezidents Žans Klods Trišē Padomes vārdā izteicās: “Šajā vēsturiskajā brīdī mēs sirsnīgi sveicam jaunās dalībvalstis Eiropas Savienībā un Eiropas Centrālo banku sistēmā (ECBS). No rītdienas mēs visi tiksim savstarpēji bagātināti, daloties senajā Eiropas mantojumā un pieredzē – tiklab esošās, kā jaunās dalībvalstis. Mēs ar prieku gaidām iespēju uzlabot dialogu un sadarbību ar jaunajām dalībvalstīm, lai raiti un sekmīgi sasniegtu mūsu kopīgos vēsturiskos mērķus”.

No rītdienas jauno dalībvalstu nacionālās centrālās bankas integrēsies ECBS un to vadītāji kļūs par ECB Ģenerālpadomes pilntiesīgiem locekļiem. Arī nacionālo centrālo banku eksperti iegūs pilntiesīgu locekļu statusu ECBS komitejās, tām tiekoties ECBS sastāvā, tas ir, piedaloties visām ES nacionālajām centrālajām bankām. Kopš 2003. gada jūnija desmit jauno dalībvalstu nacionālo centrālo banku vadītāji un to eksperti piedalījās šajās Ģenerālpadomes un komiteju sanāksmēs kā novērotāji.

Jaunās dalībvalstis neieviesīs eiro uzreiz pēc pievienošanās Eiropas Savienībai. Tas notiks tikai pēc tam, kad tās būs izpildījušas Eiropas Kopienas dibināšanas līgumā noteiktās prasības. Atšķirībā no Dānijas un Lielbritānijas desmit jaunajām dalībvalstīm nav tiesību neieviest vienoto valūtu.

Gan ECB, gan Eiropas Komisija vai nu reizi divos gados, vai pēc “dalībvalsts, uz ko attiecas izņēmums”, pieprasījuma sagatavos konverģences ziņojumus. Uz šo ziņojumu pamata ES Padome lems, vai attiecīgā dalībvalsts ir izpildījusi nepieciešamos priekšnosacījumus eiro ieviešanai. Pirmo ECB konverģences ziņojumu, kas attieksies arī uz jaunajām dalībvalstīm, publicēs 2004. gada oktobrī.

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem