Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
INFORMĀCIJA PRESEI

Starptautiska žūrija izvēlas trīs uzvarētājus projektus ECB jauno telpu arhitektūras konkursā

2004. gada 13. februārī

Šodien starptautiska žūrija ECB viceprezidenta Lukasa Papademosa (Lucas Papademos) vadībā izvēlējās trīs uzvarētājus projektus starptautiskajā pilsētplānošanas un arhitektūras projektu konkursā par jaunajām ECB telpām Frankfurtē pie Mainas, Vācijā. Ar to noslēgusies projektu konkursa otrā un pēdējā kārta. Piešķirtas šādas prēmijas:

1. prēmija Arhitektu birojs Coop Himmelb(l)au, Vīne, Austrija

Šajā koncepcijā skulpturālā formā gudri apvienots vecais un jaunais. Ansambli veido trīs pamatelementi: Tirgus halle (Grossmarkthalle), “zemesskrāpis” un daudzstūru dvīņu torņi. Pirmajā kārtā iesniegtajā sākotnējā koncepcijā “zemesskrāpis” sniedzās pāri krastmalai un cauri Tirgus hallei. Tagad, otrajā kārtā, tas stiepjas paralēli Tirgus hallei, atstājot vēsturisko celtni neskartu. Tirgus halle kalpo kā ECB galvenā ieeja un sabiedriskā zona, un ar abiem biroju torņiem to savieno “zemesskrāpī” izvietotais konferenču centrs. Koncepcija ir lakoniska un funkcionāla.

2. prēmijaArhitektu birojs ASP Schweger Assoziierte, Berlīne, Vācija

Paceltais „gaisa tilts” kontrastē ar Tirgus halli, bet nenomāc vēsturisko celtni. Tirgus halle ir labi saglabāta, kaut arī tās jumts nomainīts ar stikla konstrukciju. Šī novatoriskā koncepcija radīs pacilājošu efektu; vertikālās ēkas savienotas caur ieejas laukumu un pacelto būves līmenisko daļu. Iespējamās nākotnes attīstības modulis ir papildu tornis.

3. prēmija Arhitektu biroji 54f architekten un T. R. Hamzah & Yeang; Darmštate, Vācija un Selangora, Malaizija

Projekta koncepcija turpina pilsētas plānojuma līnijas apbūves teritorijā, izmantojot tās dažādu ainavu un arhitektonisko elementu radīšanai. Uz dienvidiem no Tirgus halles tiks novietotas divas dažādas plakanas formas celtnes, lai “bagātinātu pilsētas pašreizējo veidolu”. Atklātās telpas koncepcija ir sīki izstrādāta. Radītas augstas kvalitātes darba vietas, ievērojot enerģijas un vides apsvērumus. Šajā projekta koncepcijā labi izmantota apbūves teritorija, un jauno ēku proporcijas nedominē pār Tirgus halli. Koncepcija labi iekļaujas apkārtnē un ietver daudzas funkcionālās programmas prasības.

Konkurss sākās 2002. gada novembrī (sk. ECB paziņojumu presei 2002. gada 26. novembrī) kā ierobežots projektu konkurss divās kārtās, pirms kura tika atlasīti 80 kvalificēti pretendenti (sk. ECB paziņojumu presei 2003. gada 7. aprīlī), un kuram, iespējams, sekos papildu pārskatīšanas kārta. Līdz 2003. gada 7. jūlijam, kad noslēdzās pirmā kārta, sākotnējās projektu koncepcijas bija iesniedzis 71 no 80 kandidātiem. 2003. gada 28. un 29. augustā žūrija atlasīja 12 kandidātus nākamajai kārtai. Šī kārta sākās 2003. gada 15. septembrī, un 12 kandidātiem savas projektu koncepcijas bija jāiesniedz līdz 2003. gada 12. decembrim.

Žūrija vērtēja 12 projektu koncepcijas, pamatojoties uz šādiem kritērijiem:

  • vispārējā pilsētplānošana, arhitektūra un ainava;
  • atbilstība funkcionālās un telpiskās programmas svarīgākajām iezīmēm;
  • praktiski īstenojama enerģijas/vides koncepcija un atbilstība galvenajām ECB tehnisko prasību iezīmēm;
  • atbilstība attiecīgajiem noteikumiem, jo īpaši celtniecības un vides likumdošanas jomā.

Gaidāmajā pārskatīšanas kārtā ECB Padome uzaicinās vienu vai vairākus prēmētos autorus pārskatīt savus projektu piedāvājumus un sadarbībā ar ECB un Frankfurtes pilsētu tiks saskaņots galīgais projekts. Pēc pārskatīšanas kārtas viens no trim prēmētajiem arhitektiem no ECB Padomes saņems ECB jauno telpu plānošanas līgumu.

No 2004. gada 21. februāra līdz 14. martam Vācijas Arhitektūras muzejā (Deutsches Architektur Museum) Frankfurtē pie Mainas atvērta publiska izstāde, kurā apskatāmi visi gan pirmajā, gan otrajā kārtā iesniegtie projektu piedāvājumi. Paredzēta iespēja 2004. gada 20. februārī plkst. 11.00 ar ekspozīciju iepazīties plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem.

Detalizēta informācija par prēmētajiem projektiem, t.sk. modeļu fotogrāfijas, atrodama ECB interneta lapā http://www.ecb.europa.eu/ecb/premises/.

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem