Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność
KOMUNIKAT PRASOWY

Międzynarodowe jury wybrało trzy nagrodzone projekty w konkursie architektonicznym na nową siedzibę EBC

13 lutego 2004 r.

W dniu dzisiejszym międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Wiceprezes EBC Lucas Papademos wybrało trzy zwycięskie projekty w międzynarodowym konkursie urbanistyczno-architektoniczym na nową siedzibę EBC w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem. Tym samym dobiegł końca drugi i ostatni etap konkursu na projekt siedziby.

Zwycięzcami konkursu są:

1 miejsce Coop Himmelb(l)au, Wiedeń, Austria

Koncepcja łączy w błyskotliwy sposób tradycję i nowoczesność w formie rzeźbiarskiej. Na zespół architektoniczny składają się trzy główne elementy: Grossmarkthalle, “groundscraper” („drapacz ziemi”) i dwa wielokątne wieżowce. W projekcie koncepcyjnym przedstawionym na pierwszym etapie konkursu “groundscraper” tworzył wspornik dla kładki nad rzeką i przecinał Grossmarkthalle. Na obecnym drugim etapie biegnie równolegle do Grossmarkthalle, pozostawiając ten historyczny budynek nietknięty. Grossmarkthalle ma pełnić funkcję głównego wejścia do EBC oraz terenu dostępnego publicznie i jest połączona z dwoma biurowcami przez centrum konferencyjne mieszczące się w “groundscraper”. Koncepcja jest zwarta i funkcjonalna.

2 nagroda ASP Schweger Assoziierte, Berlin, Niemcy

Unoszący się nad ziemią “most powietrzny” stanowi przeciwwagę dla Grossmarkthalle, nie przytłaczając jednocześnie tej historycznej budowli. Grossmarkthalle zachowuje swoją obecną formę, pomimo zastąpienia dachu przez szklaną konstrukcję. Ta innowacyjna koncepcja, w zestawieniu z pionowymi budynkami połączonymi przez plac wejściowy i płaską powierzchnią na szczycie, będzie tworzyć imponujący efekt. Modułem rozwojowym umożliwiającym ewentualną rozbudowę w przyszłości jest dodatkowy wieżowiec.

3 nagroda 54f architekten/T. R. Hamzah & Yeang, Darmstadt, Niemcy/Selangor, Malezja

Koncepcja projektowa przedłuża osie urbanistyczne na teren obiektu, wykorzystując je do stworzenia zróżnicowanych elementów krajobrazowych i architektonicznych. Na południe od Grossmarkthalle powstaną dwa niejednakowe wieżowce na planie prostokąta mające “wzbogacić obecny kształt miasta”. Rozwinięto w dużym stopniu koncepcję krajobrazową otwartej przestrzeni. Nowoczesne stanowiska pracy uwzględniają wymogi poszanowania energii i ochrony środowiska. Koncepcja projektowa dobrze wykorzystuje teren inwestycji, a proporcje nowych budynków nie przytłaczają Grossmarkthalle. Koncepcja dobrze współgra z otoczeniem i uwzględnia wiele z wymogów programu funkcjonalnego.

Konkurs rozpisano w listopadzie 2002 roku (zob. komunikat prasowy EBC z 26 listopada 2002 roku) jako zamknięty konkurs na opracowanie projektu, przebiegający w dwóch etapach poprzedzonych wstępną selekcją spośród 80 zakwalifikowanych zgłoszeń (zob. komunikat prasowy EBC z 7 kwietnia 2003 r.), z możliwością rewizji projektu na ostatnim etapie. Do 7 lipca 2003 roku, tj. do ostatecznego terminu pierwszego etapu, swoje wstępne projekty koncepcyjne przedstawiło 71 spośród 80 kandydatów. W dniach 28 i 29 sierpnia 2003 roku jury wyłoniło 12 najlepszych kandydatów zakwalifikowanych do drugiego etapu. Drugi etap rozpoczął się 15 września 2003 roku, a 12 projektantów wezwano do przedstawienia koncepcji projektowych do 12 grudnia 2003 roku.

Podczas oceny dwunastu projektów koncepcyjnych jury kierowało się następującymi kryteriami:

  • całościowa koncepcja urbanistyczna, architektoniczna i krajobrazowa;
  • zgodność z podstawowymi założeniami programu funkcjonalnego i przestrzennego;
  • realistyczna koncepcja poszanowania energii i ochrony środowiska oraz zgodność z podstawowymi założeniami wymogów technicznych EBC;
  • zgodność z odpowiednimi przepisami, zwłaszcza z zakresu prawa budowlanego i ochrony środowiska.

Podczas kolejnego etapu Rada Prezesów EBC poprosi zwycięzcę/-ów o poprawki do autorskich propozycji projektowych, a ostateczny projekt zostanie uzgodniony we współpracy pomiędzy EBC a Miastem Frankfurt. Po zakończeniu fazy poprawek, Rada Prezesów EBC podpisze z jednym z trzech nagrodzonych architektów umowę na zaprojektowanie swojej nowej siedziby.

Od 21 lutego do 14 marca 2004 roku Deutsches Architektur Museum we Frankfurcie nad Menem będzie gościć otwartą wystawę wszystkich projektów przedstawionych na pierwszym i na drugim etapie. Wernisaż dla mediów jest planowany na dzień 20 lutego 2004 roku, godz. 11.00 rano.

Więcej informacji o zwycięskich projektach, w tym zdjęcia modeli, znajdą Państwo na witrynie internetowej EBC: http://www.ecb.europa.eu/ecb/premises.

KONTAKT

Europejski Bank Centralny

Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji

Przedruk dozwolony pod warunkiem podania źródła.

Kontakt z mediami