European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Čo je to bitcoin?

13. februára 2018 (aktualizované 14. júla 2021)

Bitcoin sa označuje za kryptoaktívum. Čo však presne je a čo znamená pre reálne meny?

Vo svojej podstate ide o digitálny prostriedok s možnosťou elektronickej výmeny. Fyzicky neexistuje. Bitcoiny sa vytvárajú a vedú prostredníctvom počítačovej siete na základe zložitých matematických vzorcov, a nie centrálne jedným orgánom či organizáciou.

Takže virtuálny je, o menu však nejde. Prečo nie?

Nie je nikým krytý

Bitcoin nevydáva centrálny verejný orgán. Preto nie je rovnako dôveryhodný ako oficiálne meny – napríklad euro, za ktorým stoja centrálne banky eurozóny. ECB ako inštitúcia, ktorá chráni euro, garantuje vaše právo platiť eurom a zachováva jeho hodnotu.

Nie je všeobecne akceptovanou formou platby

Ak by bol bitcoin menou, dala by sa očakávať jeho všeobecná použiteľnosť. V skutočnosti sa však bitcoinmi dá platiť len na veľmi obmedzenom počte miest. A aj v takom prípade sú transakcie pomalé a nákladné.

Jeho používatelia nie sú chránení

Bitcoiny vám môžu ukradnúť hackeri. V prípade krádeže nemáte žiadnu právnu ochranu.

Je príliš nestály

Mena je spoľahlivým uschovávateľom hodnoty a dáva vám istotu, že si za tú istú sumu peňazí dnes, zajtra alebo o rok dokážete kúpiť viac-menej rovnaké množstvo vecí. Bitcoin stabilný nie je. Stalo sa, že jeho hodnota v priebehu niekoľkých dní vyskočila a zase dramaticky klesla.

Čo to teda je, ak nie mena?

Bitcoin je špekulatívne aktívum. Inými slovami, ide o aktívum, pri ktorom môžete špekulovať s prípadným ziskom, ale zároveň sa vystavujete riziku, že svoju investíciu stratíte.

Sú stablecoiny rovnaké ako bitcoiny?

Stablecoiny si kladú za cieľ byť stabilnejšou formou kryptoaktív než bitcoiny. Emitenti ich naväzujú na dôveryhodné typy aktív, ako sú podnikové akcie či zlato. Hodnota stablecoinov sa však opiera len o sľub súkromnej spoločnosti. Na rozdiel od oficiálnych mien ju nekryje žiadna verejná inštitúcia.

Kto na kryptoaktíva dohliada?

Nie je možné kontrolovať, či medzinárodní emitenti stablecoinov skutočne dokážu dodržať svoj prísľub „stabilnej hodnoty“ alebo či nevydávajú viac stablecoinov, než dokážu vyplatiť. Európska komisia preto navrhla novú legislatívu na ochranu používateľov stablecoinov v EÚ.

Chystá sa ECB bitcoin zakázať?

Zakazovať alebo regulovať bitcoin či iné kryptoaktíva nie je úlohou ECB, keďže nejde o zákonné platidlá. Vzhľadom na neexistujúcu ochranu spotrebiteľov je však dôležitá opatrnosť.

SÚVISIACE INFORMÁCIE

Ďalšie materiály

Viac informácií o digitálnom eure

Digitálne euro by predstavovalo rýchly, jednoduchý a bezpečný nástroj na realizáciu každodenných platieb.

Digitálne euro: hlavná stránka

Budúcnosť peňazí

Prečítajte si článok Christine Lagardovej o peniazoch a platbách v časopise L’ENA hors les murs.

The future of money – innovating while retaining trust