European Central Bank - eurosystem
Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Mis on bitcoin?

13. veebruar 2018 (ajakohastatud 14. juuli 2021)

Bitcoin'i näol on tegu krüptovaraga. Mida see aga endast tegelikult kujutab ja kuidas on bitcoin seotud reaalselt kasutusel olevate vääringutega?

Põhimõtteliselt on tegu digitaalse ühikuga, mis ei eksisteeri füüsilisel kujul ning mida vahetatakse elektroonses keskkonnas. Bitcoin'idega ei tegele üks asutus või organisatsioon, vaid neid luuakse ja jälgitakse arvutivõrgustiku kaudu keeruliste matemaatiliste valemite abil.

Seega on bitcoin tõepoolest virtuaalne, aga vääringuga seejuures tegemist ei ole. Miks?

Bitcoin ei ole millegagi tagatud

Bitcoin'il puudub keskne emiteeriv asutus. Selle kindlustase ei ole võrreldav ametlike vääringute omaga – näiteks euro taga seisavad euroala riikide keskpangad. Euro kaitsjana teeme kõik selleks, et säilitada selle väärtus ja tagada inimeste õigus kasutada eurot maksevahendina.

Bitcoin ei ole üldtunnustatud maksevahend

Kui bitcoin'i näol oleks tegu vääringuga, peaks seda saama laialdaselt kasutada. Tegelikkuses on aga väga vähe võimalusi teha makseid bitcoin'ides ning sellised tehingud on aeganõudvad ja kulukad.

Kasutajatel puudub kaitse

Häkkerid võivad bitcoin'e varastada ning sel juhul puudub kasutajatel igasugune õiguslik kaitse.

Bitcoin on volatiilne

Vääring on usaldusväärne väärtuse säilitaja, mis võimaldab kasutajatel olla kindel, et selle ostuvõime on ligikaudu sama nii täna, homme kui ka aasta möödudes. Bitcoin'i puhul see aga nii ei ole – selle väärtus on mõne päeva jooksul nii plahvatuslikult tõusnud kui ka ulatuslikult langenud.

Kui bitcoin ei ole vääring, siis millega on tegu?

Bitcoin on spekulatiivne vara. Teisisõnu tähendab see, et riske võttes võib selle abil kasumit teenida, kuid alati on ka oht kogu investeeringust ilma jääda.

Kas stabiilsed krüptovarad on samad mis bitcoin?

Need peaksid olema bitcoin’iga võrreldes stabiilsemas vormis krüptovarad. Emitendid on need sidunud usaldusväärse väärtuse hoidjaga, milleks võivad olla näiteks ettevõtte varad või kuld. Stabiilse krüptovara väärtus on aga tegelikult üksnes eraõigusliku ettevõtte antud lubadus. Erinevalt ametlikult kehtivatest vääringutest ei ole sellel ühegi avalik-õigusliku asutuse tagatist.

Kelle järelevalve alla krüptovarad kuuluvad?

Ei ole võimalik kontrollida, kas stabiilsete krüptovarade rahvusvahelised emitendid suudavad tegelikult nende stabiilsust tagada või kas varasid emiteeritakse rohkem, kui suudetakse tagasi maksta. Selle probleemiga tegelemiseks on Euroopa Komisjon teinud ettepaneku uue õigusakti kohta, mille eesmärk on kaitsta ELis stabiilsete krüptovarade kasutajaid.

Kas EKP kavatseb bitcoin'i keelustada?

EKP ülesanne ei ole bitcoin'i ega muid krüptovarasid keelustada või reguleerida, sest need ei ole seaduslikud maksevahendid. Kuna aga selles valdkonnas tarbijakaitse puudub, rõhutatakse vajadust olla ettevaatlik.

Muud seonduvad teemad
VAATA LISAKS

Seonduv teave

Vaata lähemalt digitaalse euro kohta

Digitaalne euro oleks kiire, lihtne ja turvaline vahend igapäevaste maksete tegemiseks.

Digitaalne euro

Raha tulevik

Christine Lagarde´i artikkel ajakirjas L’ENA hors les murs

The future of money – innovating while retaining trust