Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Ko Eiropas Centrālā banka dara un kā tas ietekmē jūs?

01.06.2018. (aktualizēts 30.01.2021.)

Lepojamies, ka varam kalpot aptuveni 350 milj. eiropiešu, kuri ikdienā izmanto euro.

Vai euro jūsu makā rītdien būs tikpat vērtīgs, cik šodien? Vai varat paļauties uz savu banku kā labos, tā sliktos laikos? ECB ir 4000 darbinieku, kas pieliek visas pūles, lai nodrošinātu, ka atbilde uz šiem jautājumiem ir pārliecinošs "jā"!

Mēs atrodamies Frankfurtē, taču mūsu darbinieki ir no visas Eiropas un pie mums dzirdamas 24 dažādas valodas. Mēs arī cieši sadarbojamies ar kolēģiem no eurozonas valstu centrālajām bankām. Tālāk sniegsim 10 piemērus, kas parāda, ko darām jūsu labā.

Vēlamies sniegt jums pārliecību, ka jūsu nopelnītās naudas vērtība saglabāsies. Stabila pirktspēja arī stimulē tautsaimniecību un nodarbinātību.

1. Mēs nodrošinām jūsu naudas vērtību

Mēs nevēlamies, lai strauja cenu kāpuma rezultātā krasi samazinātos naudas vērtība. Tāpat nevēlamies, lai iestātos ilgstošs cenu krituma periods, kura dēļ cilvēki atliek pirkumus. Tas var mazināt tautsaimniecības izaugsmi un palielināt bezdarbu. Ja saglabājas stabilas cenas, iedzīvotājiem un uzņēmumiem vieglāk plānot nākotni.

2. Mūsu darbs stimulē tautsaimniecību un nodarbinātību

Mēs izmantojam virkni monetārās politikas instrumentu, lai nodrošinātu cenu stabilitāti. Tādējādi tiek stimulēta tautsaimniecība, iedzīvotāju ienākumi un jaunu darba vietu radīšana. Mēs izmantojam tādus instrumentus kā galveno procentu likmju noteikšanu, aizdevumu izsniegšanu bankām, lai veicinātu kredītu plūsmu mājsaimniecībām un uzņēmumiem, kā arī aktīvu iegādes, lai uzlabotu finansēšanas nosacījumus visās tautsaimniecības jomās.

Vēlamies, lai varat droši veidot uzkrājumus un veikt ieguldījumus, tāpēc uzraugām banku un finanšu sistēmas darbību.

3. Mēs uzraugām jūsu banku

Lai nodrošinātu, ka varat uzticēties eurozonas bankām, mēs kopš 2014. gada monitorējam to stabilitāti un noturību. Ja tiek konstatētas nepilnības, bankām tās jānovērš. Mēs paši veicam lielo banku uzraudzību, bet mazāko banku pārraudzībā sadarbojamies ar valstu uzraudzības iestādēm.

4. Mēs sekojam finanšu sistēmas stabilitātei

Darām to, lai nodrošinātu, ka pat satricinājumu laikā iedzīvotāji var piekļūt saviem banku kontiem, uzņēmumi var veikt un saņemt maksājumus un ieguldītāji var ieguldīt. Stabila finanšu sistēma var izturēt satricinājumus bez nopietnām sekām.

Mēs gādājam, lai jūs varētu droši veikt skaidrās naudas, karšu vai tiešsaistes maksājumus.

5. Mēs izgatavojam euro banknotes

Vai jūs prastu atpazīt viltotu banknoti? Kopā ar eurozonas nacionālajām centrālajām bankām pēdējo gadu laikā esam ieviesuši jaunu euro banknošu izlaidumu. Jauno banknošu uzlabotie pretviltošanas elementi vēl vairāk apgrūtina naudas viltošanu.

6. Mēs gādājam par to, lai jūs varētu droši veikt elektroniskos maksājumus

Mēs gādājam, lai euro maksājumi ar karti vai internetā varētu tik veikti droši un raiti, izmantojot mūsu pašu vai mūsu pārraudzītās maksājumu sistēmas. Mūsu sistēmas ļauj bankām veikt jūsu naudas pārvedumus visā Eiropas Savienībā tikai dažu sekunžu laikā.

Rūpējoties par jūsu naudas drošību, mēs pētām jaunās tehnoloģijas un kiberdrošības jautājumus.

7. Mēs pētām kriptoaktīvus un blokķēdes tehnoloģiju

Kā kriptovalūtas varētu ietekmēt bankas un jūsu naudu? Kā to pamatā izmantotās tehnoloģijas, piemēram, blokķēde, varētu uzlabot maksājumu veikšanu? Šos jautājumus pētī mūsu speciālisti, kas atbildīgi par inovācijām.

8. Mēs palīdzam jūsu bankai uzlabot noturību pret kiberuzbrukumiem

Lai palīdzētu nosargāt jūsu naudu no kibernoziedzniekiem, mēs kopā ar visiem finanšu jomā iesaistītajiem uzņēmumiem gatavojamies jebkāda veida kiberdraudiem. Tas ietver kibernoturības testus, izmantojot godprātīgos hakerus. Hakeri cenšas ielauzties bankas sistēmās, lai konstatētu visas vājās vietas.

Mēs esam un strādājam jūsu dēļ.

9. Mēs esam neatkarīgi, tāpēc varam rīkoties jūsu interesēs

Mūsu neatkarība nozīmē to, ka mūs neietekmē īstemiņa politiskie apsvērumi. Mūsu uzmanības centrā ir tautsaimniecības izaugsme vidējā termiņā, lai eurozonas iedzīvotāji varētu izjust stabilitāti.

10. Mēs atskaitāmies jums

Mūsu darbība ietekmē jūs – miljoniem iedzīvotāju un uzņēmumu eurozonā – un īpaši jūsu lēmumus par ieguldījumiem, aizņēmumiem un aizdevumiem. Tāpēc cenšamies jums izskaidrot savu darbību, un mums ir juridiskas saistības par to atskaitīties jūsu vēlētajiem pārstāvjiem Eiropas Parlamentā.

Mēs zinām, ka sazināties ar mums ne vienmēr ir vienkārši.

Taču mēs labprāt ar jums parunātu biežāk! Šajā lapā pieejama mūsu kontaktinformācija. Jūs arī varat ar mums sazināties, izmantojot Twitter, LinkedIn un Instagram.  Un, ja vēlaties mūs apciemot, gaidīsim jūs mūsu Apmeklētāju centrā Frankfurtē! Varat to aplūkot arī virtuālā formā no jebkuras vietas pasaulē.