Millega tegeleb Euroopa Keskpank ja kuidas see mõjutab inimeste igapäevaelu?
1. juuni 2018 (ajakohastatud 30. jaanuaril 2021)
EKP töötab ligikaudu 350 miljoni eurooplase heaks, kes kasutavad eurot igapäevaselt
Kas euro ostujõud on muutumatu? Kas inimesed saavad oma pangale loota nii headel kui ka halbadel aegadel? EKP 4000 töötajat tegutsevad selle nimel, et neile küsimustele saaks kindlustundega vastata jaatavalt.
EKP töötajad asuvad küll Frankfurdis, kuid on pärit kogu Euroopast ja räägivad 24 eri keeles. Teeme tihedat koostööd ka kolleegidega teistest euroala riikide keskpankadest. Allpool on kirjeldatud kümmet valdkonda, milles meie töö inimesi mõjutab.
Soovime, et inimesed saaksid olla kindlad oma palga ostujõus, sest stabiilne ostujõud toetab ka majandust ja tööhõivet
1. EKP kaitseb euro väärtust
Kui hinnad tõuseksid liiga palju, kaotaks raha kiiresti oma väärtuse. Pidevalt langevate hindade korral lükkaksid inimesed aga oma ostusid edasi, mis võib pärssida majanduskasvu ja põhjustada töökohtade kaotust. Stabiilsed hinnad võimaldavad inimestel ja ettevõtetel teha hõlpsamini oma tulevikuplaane.
2. EKP tegevus toetab majandust ja tööhõivet
Kasutame mitmesuguseid rahapoliitika instrumente, et hoida hinnad stabiilsena. See toetab omakorda majandust, inimeste sissetulekuid ja töökohtade loomist. Need instrumendid hõlmavad näiteks baasintressimäärade kehtestamist majanduse toetamiseks, pankadele laenude andmist, et soodustada laenuvooge kodumajapidamistele ja ettevõtetele, ning varade ostmist, et parandada rahastamistingimusi kõigis majandussektorites.
Jälgime tähelepanelikult panku ja kogu finantssüsteemi, et inimesed saaksid julgelt säästa ja investeerida
3. EKP teeb pankade üle järelevalvet
Et inimesed saaksid euroala panku usaldada, on EKP alates 2014. aastast kontrollinud nende usaldusväärsust ja vastupanuvõimet. Probleemide esinemisel palutakse pankadel need kõrvaldada. Suurte pankade üle teeb EKP ise järelevalvet, kuid väiksemate pankade puhul tehakse koostööd riikide järelevalveasutustega.
4. EKP jälgib finantssüsteemi stabiilsust
Selle eesmärk on tagada, et isegi keerulistel aegadel on inimestel juurdepääs oma pangakontodele, ettevõtetel on võimalik teha ja saada makseid ning investorid saavad kaubelda. Vastupidav süsteem suudab šokkidega suuremate tõrgeteta toime tulla.
Tagame nii sularaha-, kaardi- kui ka internetimaksete turvalisuse
5. EKP emiteerib europangatähti
Kas tunnete ära võltsitud pangatähe? Viimastel aastatel oleme koos euroala riikide keskpankadega ringlusse lasknud europangatähtede uue seeria. Neil pangatähtedel on ajakohastatud turvaelemendid, mis teevad võltsimise üha raskemaks.
6. EKP tagab e-maksete turvalisuse
EKP tagab eurodes kaardi- ja internetimaksete usaldusväärse ja tõhusa halduse kas EKP enda süsteemide või tema järelevalve all kuuluvate süsteemide kaudu. Meie süsteemid võimaldavad pankadel teha ülekandeid kogu ELis vaid mõne sekundiga.
Inimeste rahalisi vahendeid silmas pidades hoiame end kursis uute tehnoloogialahenduste ja küberohutusega
7. EKP uurib krüptovarasid ja plokiaheltehnoloogiat
Kuidas võivad krüptovääringud panku ja inimeste raha mõjutada? Kuidas saab nende aluseks olev tehnoloogia, nagu plokiaheltehnoloogia, parandada maksete tegemist? Neid küsimusi uurivad innovatsiooniga tegelevad töörühmad.
8. EKP aitab pankadel saavutada kübervastupidavusvõimet
Inimeste raha kaitseks küberkuritegevuse eest teeme koostööd finantsringkondadega, et olla valmis mis tahes küberohtudeks. Nn valgete häkkerite abil tehakse näiteks kübervastupidavusvõime teste. Häkkerid püüavad tungida pankade süsteemidesse, et teha kindlaks nende nõrgad kohad.
Töötame inimeste hüvanguks
9. EKP on sõltumatu asutus ja saab seega tegutseda üldsuse huvides
See sõltumatus tähendab, et lühiajalised poliitilised huvid ei saa EKP tegevust mõjutada. Keskendume sellele, mis on keskpikas ajaplaanis majandusele parim, et euroala elanikud saaksid nautida stabiilsust.
10. EKP on üldsuse ees aruandekohustuslik
EKP tegevus mõjutab euroalal miljoneid inimesi ja ettevõtteid ning eeskätt nende otsuseid säästa või investeerida, võtta või anda laenu. Seetõttu püüame selgitada oma tegevust üldsusele ja oleme õiguslikult kohustatud sellest aru andma valitud esindajate ees Euroopa Parlamendis.