Mi az Európai Központi Bank feladata, és mit jelent ez az embereknek?
Első közzététel napja: 2018. június 1. (Frissítés napja: 2022. január 1.)
Büszkén szolgáljuk az eurót használó mintegy 350 millió európai polgárt
Annyit ér a pénztárcánkban lévő euro holnap is, mint ma? Számíthatunk a bankokra a rossz időszakokban éppúgy, mint a jókban? Az EKB-nál négyezren dolgozunk azért, hogy mindkét kérdésre határozott igen legyen a válasz.
Európa számos szegletéből érkeztünk az EKB frankfurti székhelyére, 24 nyelven beszélünk. Szorosan együttműködünk az euroövezeti országok központi banki dolgozóival is. A továbbiakban bemutatjuk tíz tevékenységünket, amely mindannyiunk életét befolyásolja.
Arra törekszünk, hogy mindenki mindig tudja, mire futja a jövedelméből. A szilárd vásárlóerő ugyanis a gazdaságot és a foglalkoztatást is támogatja.
1. Óvjuk az euro értékét
Nem szeretnénk, ha az árak gyorsan emelkednének, és a pénzünk rohamosan veszítene az értékéből. Ugyanakkor az sem jó, ha az árak huzamos ideig csökkennek, mert olyankor a vásárlások későbbre halasztódnak, ami lassíthatja a gazdaságot, és munkahelyek szűnhetnek meg. Az árak folyamatos stabilan tartása megkönnyíti a lakosságnak és a vállalatoknak a tervezést.
2. Munkánkkal támogatjuk a gazdaságot és a foglalkoztatást
Sokféle monetáris politikai eszközt bevetünk az árstabilitásért. Így támogatjuk a gazdaságot, a lakossági jövedelmeket, a munkahelyteremtést. Eszköztárunk része az irányadó kamat meghatározása a gazdaságban, a bankoknak való hitelnyújtás, hogy támogassuk a háztartási és vállalati hitelt, valamint az eszközvásárlás, amely az egyes gazdasági szegmensek finanszírozását segíti.
Hogy mindenki bízhasson a megtakarításaiban és befektetéseiben, ellenőrizzük a bankokat és a pénzügyi rendszert
3. Felügyeljük a bankokat
2014 óta figyelemmel kísérjük, hogy az euroövezeti bankok mennyire szilárdak és ellenállóak, hogy a lakosság megbízhasson bennük. Probléma esetén a bankoknak előírjuk a megoldás megkeresését. A nagybankokat magunk felügyeljük, a kisebb bankok „felvigyázását” pedig a nemzeti felügyeletekkel közösen látjuk el.
4. Nyomon követjük a pénzügyi rendszer stabilitását
Ezzel célunk, hogy a lakosság még viharos időszakokban is garantáltan hozzáférjen a bankszámlájához, hogy a vállalkozások pénzt küldhessenek és fogadhassanak, és hogy a befektetők kereskedhessenek. A reziliens rendszer nagyobb zavar nélkül ellen képes állni a megrázkódtatásoknak.
Garantáljuk a biztonságos készpénzes, kártyás és internetes fizetést
5. Eurobankjegyeket hozunk létre
Észrevenné, ha hamis bankjegyet tartana a kezében? Az elmúlt években az euroövezet nemzeti központi bankjaival közösen új eurobankjegy-sorozatot adtunk ki, amelynek címletei a megújult biztonsági elemeknek köszönhetően még nehezebben hamisíthatók.
6. Gondoskodunk a biztonságos elektronikus fizetésforgalomról
Amikor kártyával vagy az interneten euróban fizet, gondoskodunk róla, hogy minden helyesen és hatékonyan legyen lebonyolítva, mind amikor a saját, mind amikor az általunk felvigyázott rendszereken keresztül történik a fizetés. A mi rendszereink is azok közé tartoznak, amelyek közvetítésével a bankok uniószerte néhány másodperc alatt teljesítik az átutalási megbízást.
Az ügyfelek pénzére vigyázva vizsgáljuk az új technológiákat és a kibertér biztonságát
7. Tanulmányozzuk a kriptoeszközöket és a blokkláncot
Milyen kihatása lehet az úgynevezett kriptodevizáknak a bankokra és a pénzünkre? Miként könnyíthetik meg a pénzátutalást a kriptoeszközök mögötti olyan új technológiák, mint például a blokklánc? Innovációs csoportjaink ezekre a kérdésekre keresik a választ.
8. Elősegítjük, hogy a bankok ellenálljanak a kibertámadásoknak
A pénzügyi közösséget összefogva felkészülünk minden számítógépes fenyegetésre, hogy a lakosság pénzét megóvjuk az internetes bűnözőktől. Ennek részeként úgynevezett etikus hekkerek megbízásával teszteljük a bankok rugalmasságát a kibertérben. A hekkerek megpróbálnak betörni a bankok számítástechnikai rendszereibe, hogy felfedjék a sérülékeny pontokat.
Munkánk az emberek érdekét szolgálja
9. Függetlenségünk lehetővé teszi, hogy az emberek érdekét vegyük előre
Függetlenségünk garantálja, hogy a rövid távú politikai megfontolások ne befolyásoljanak bennünket. A gazdaság középtávú érdekeit tartjuk szem előtt, hogy az euroövezeti lakosok élvezhessék a stabilitás előnyeit.
10. Elszámolással tartozunk a lakosságnak
A tevékenységünk sok millió euroövezeti lakosra és vállalatra kihat – különös tekintettel a megtakarítási, befektetési, kölcsönfelvételi és hitelezési döntéseikre. Intézkedéseinket ezért megindokoljuk, továbbá jogi kötelességünk számot adni róluk az Európai Parlamentben a lakosság választott képviselői előtt.
SZERETNE TÖBBET MEGTUDNI?
ITT TALÁL RÉSZLETESEBB INFORMÁCIÓKAT