Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Kas ir monetārā politika?

10.07.2015. (aktualizēts 25.08.2021.)

Monetārā politika ir centrālās bankas pieņemtie lēmumi, lai ietekmētu naudas cenu un pieejamību tautsaimniecībā.

Euro zonā Eiropas Centrālās bankas būtiskākais ar monetāro politiku saistītais lēmums ir galveno procentu likmju noteikšana. Jebkuras galveno procentu likmju pārmaiņas ietekmē procentu likmes, ko komercbankas nosaka saviem klientiem par izsniegtajiem aizdevumiem. Citiem vārdiem sakot, šis lēmums ietekmē patērētāju izdevumus un uzņēmumu ieguldījumus. ECB gadījumā monetārās politikas mērķis ir saglabāt cenu stabilitāti, t.i., vidējā termiņā nodrošināt 2% inflāciju. Tas savukārt palīdz atbalstīt ES vispārējo ekonomisko politiku, kuras mērķis ir nodrošināt pilnīgu nodarbinātību un tautsaimniecības izaugsmi.

Procentu likmes ir tikai viens no vairākiem instrumentiem, ko izmantojam monetārās politikas mērķiem. Pēdējos gados esam savā darbarīku kastē pievienojuši jaunus instrumentus, reaģējot uz lielajām pārmaiņām tautsaimniecībā, kas sarežģījušas mūsu uzdevumu uzturēt cenu stabilitāti.

Aktualizēts 2021. gada augustā, atspoguļojot 2020.–2021. gadā īstenotā stratēģijas izvērtējuma rezultātus.

UZZINIET VAIRĀK PAR MONETĀRO POLITIKU
PAPILDU INFORMĀCIJA

Uzziniet vairāk par līdzīgām tēmām