Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
INFORMĀCIJA PRESEI

Rīt apgrozībā tiks laista jaunā 10 euro banknote

2014.22.09.

EMBARGO

Pārsūtīšanas embargo līdz pirmdienai, 2014. gada 22. septembrim, plkst. 10.00 pēc Viduseiropas laika
  • Banknote ir labāk nodrošināta pret viltojumiem un viegli pārbaudāma.
  • Eurosistēma palīdzējusi banknošu apstrādes iekārtu ražotājiem un īpašniekiem sagatavoties jaunās banknotes laišanai apgrozībā.
  • Tiešsaistes video "Iepazīstieties ar jauno 10 euro banknoti!", kas pieejams 23 valodās, ļauj ātri un viegli iegūt informāciju par jauno banknoti.

Eiropas sērijas 10 euro banknote nonāks apgrozībā 2014. gada 23. septembrī. "Ir būtiski, lai ikviens, kas izmanto euro banknotes, arī turpmāk varētu tām pilnībā uzticēties. Tāpēc mēs ieviešam Eiropas sēriju," atzīmēja par banknotēm atbildīgais ECB Valdes loceklis Īvs Meršs (Yves Mersch).

Tāpat kā jaunajai 5 euro banknotei, arī jaunajai 10 euro banknotei ir vairāki uzlaboti pretviltošanas elementi, kā arī atjaunots veidols. Tās hologrammā un ūdenszīmē attēlots grieķu mitoloģijas tēla Eiropas portrets. Uz tās redzams arī smaragdzaļš skaitlis. Pagrozot banknoti, uz spīdošā skaitļa saskatāms kustīgas gaismas efekts, kas pārvietojas augšup un lejup. Skaitlis arī maina krāsu no smaragdzaļas uz tumši zilu. Šos un citus jaunās 10 euro banknotes elementus ir ļoti viegli pārbaudīt, banknoti aptaustot, apskatot un pagrozot.

Lai atvieglotu jaunās banknotes ieviešanu un nodrošinātu, ka tā ir iespējami plaši pazīstama, Eurosistēma veikusi daudzus pasākumus, lai turpmāk atbalstītu banknošu apstrādes un autentiskuma noteikšanas iekārtu ražotājus un īpašniekus. Viena no iniciatīvām bija iespēja testēšanas nolūkos saņemt jaunās 10 euro banknotes gandrīz deviņus mēnešus pirms to laišanas apgrozībā, nodrošinot pietiekami daudz laika, lai pielāgotu iekārtas. Vēl viena iniciatīva bija jaunās banknotes saņemšanas procedūru vienkāršošana, veicot šo pielāgošanu. Turklāt Partnerības programmas ietvaros Eurosistēma organizēja banknotēm veltītu semināru Briselē, savukārt valstu centrālās bankas uzturēja tiešus kontaktus ar iesaistītajām ieinteresētajām pusēm attiecīgajās valstīs.

Eiropas Centrālajai banka ir saņēmusi apstiprinājumu no euro zonas valstu centrālajām bankām, ka tās attiecīgajās valstīs savu iespēju robežās darījušas visu iespējamo, lai veicinātu banknošu apstrādes un autentiskuma noteikšanas iekārtu pielāgošanu jaunās banknotes apstrādei.

"Lai jaunās 10 euro banknotes ieviešana varētu noritēt iespējami raiti, es aicinu visus, kuru īpašumā ir banknošu apstrādes iekārtas, pārliecināties, vai ar tām var apstrādāt jaunās banknotes," sacīja Īvs Meršs.

Pirmā izlaiduma 10 euro banknotes tupinās izlaist, lai izlietotu atlikušos krājumus. Tās atradīsies apgrozībā vienlaikus ar Eiropas sērijas 10 euro banknotēm, bet pēc tam pamazām tiks izņemtas no apgrozības un ar laiku pārstās būt likumīgs maksāšanas līdzeklis. Par šo statusa maiņu tiks laikus paziņots.

Video ar nosaukumu "Iepazīstieties ar jauno 10 euro banknoti!", kas 23 Eiropas Savienības valodās pieejams interneta vietnē www.jaunas-euro-banknotes.eu, sniedz sīkāku informāciju par jauno banknoti un parāda, kā to pārbaudīt. Tas ir viens no vairākiem šajā interneta vietnē pieejamajiem videomateriāliem par skaidro naudu, kas piedāvā arī citus veidus, kā uzzināt par banknotēm, piemēram, izmantojot rīku Euro Cash Academy ("Euro skaidrās naudas akadēmija").

Lai saņemtu papildinformāciju, preses pārstāvjus lūdzam zvanīt Elodijai Novodažkijai ( Elodie Nowodazkij; tālr. +49 69 1344 7390) vai Viljamam Leliveltam ( William Lelieveldt; tālr. +49 69 1344 7316).

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem