Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

Zítra bude uvedena do oběhu nová bankovka 10 €

22. září 2014

EMBARGO

Embargo na zveřejnění do 10.00 SEČ v pondělí 22. září 2014
  • Bankovka je odolnější vůči padělání a její pravost lze snadno ověřit.
  • Eurosystém podporuje výrobce a vlastníky strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti v přípravě na novou bankovku.
  • Rychlý a snadný způsob, jak získat informace o nové bankovce, nabízí video „Poznejte novou bankovku 10 €“.

Bankovka 10 € ze série Europa bude uvedena do oběhu 23. září 2014. „Je nezbytné, aby každý, kdo používá eurobankovky, tak mohl nadále činit s naprostou důvěrou. Proto zavádíme sérii Europa“, uvedl Yves Mersch, člen Výkonné rady ECB odpovědný za bankovky.

Podobně jako nová bankovka 5 € je i nová desetieurovka opatřena několika zdokonalenými ochrannými prvky a její podoba byla „omlazena“. Její hologram a vodoznak obsahují podobiznu Európy, postavy z řecké mytologie. Je také opatřena „smaragdově zeleným číslem“. Při naklonění vytváří lesklé číslo světelný efekt, který se pohybuje nahoru a dolů. Číslo také mění barvu ze smaragdově zelené na tmavě modrou. Díky těmto i dalším ochranným prvkům lze novou bankovku 10 € velmi snadno zkontrolovat hmatem, nastavením proti světlu a nakloněním.

S cílem usnadnit zavedení nové bankovky a zajistit, aby byla snadno rozpoznatelná, přijal Eurosystém řadu opatření, která dále podporují výrobce a majitele strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti. Jednou z iniciativ bylo zpřístupnění nové bankovky 10 € pro účely zkoušek téměř devět měsíců před jejím zavedením, aby bylo na úpravu strojů a zařízení dostatek času. Další iniciativou bylo zjednodušení postupů pro získání nových bankovek 10 € za účelem úpravy zařízení a strojů. Eurosystém také uspořádal v Bruselu – v rámci programu partnerství – seminář o bankovkách. Současně jsou národní centrální banky v jednotlivých zemích v přímém styku s příslušnými zainteresovaným stranami.

Národní centrální banky zemí eurozóny informovaly Evropskou centrální banku, že ve svých zemích učinily vše, co lze od nich v rámci jejich funkce přiměřeně očekávat, aby úpravu strojů na zpracování nové bankovky a zařízení na ověřování její pravosti usnadnily.

Yves Mersch uvedl: „K tomu, aby zavedení nové bankovky 10 € proběhlo pokud možno hladce, vyzývám všechny majitele strojů na zpracování bankovek a ověřování jejich pravosti, aby zajistili, že stroje a zařízení budou nové banky schopny zpracovat.“

Bankovky 10 € z první série budou nadále uváděny do oběhu až do vyčerpání zásob. Budou obíhat souběžně s bankovkami 10 € ze série Europa. Z oběhu budou stahovány později a nakonec přestanou být zákonným platidlem. Tato změna jejich statusu bude oznámena s dostatečným předstihem.

Další informace o nové bankovce a kontrole její pravosti nabízí video „Poznejte novou bankovku 10 €“, které je k dispozici ve 23 jazycích EU na adrese www.nove-eurobankovky-cs.eu. Jedná se o jedno z několika videí na této stránce o eurobankovkách a mincích, která obsahuje i další možnosti, jak se o bankovkách dozvědět více – např. prostřednictvím hry „Euro Cash Academy“.

Kontaktními osobami pro média jsou Elodie Nowodazkij, tel. +49 69 1344 7390 nebo William Lelieveldt, tel. +49 69 1344 7316.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média