Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri
PRESSITEADE

Homme lastakse ringlusse uus 10-eurone pangatäht

22. september 2014

EMBARGO

Edastamise keeld kuni 10.00 Kesk-Euroopa aja järgi, esmaspäeval, 22. septembril 2014
  • Pangatäht on võltsimiskindlam ja selle ehtsust on lihtne kontrollida.
  • Eurosüsteem on toetanud sularahatöötluses kasutatavate seadmete ja autentimisseadmete tootjaid ning omanikke uue pangatähe kasutuselevõtuks valmistumisel.
  • Kiireks ja lihtsaks õppevahendiks on 23 keeles kättesaadav veebivideo „Tutvu uue 10-eurose pangatähega”.

23. septembril 2014 lastakse ringlusse teise seeria 10-eurone pangatäht. „On väga tähtis, et kõik, kes europangatähti kasutavad, saaksid seda täie kindlustundega teha ka edaspidi. Sel põhjusel võtame kasutusele europangatähtede teise seeria,” ütles pangatähtede eest vastutav EKP juhatuse liige Yves Mersch.

Nagu uuel 5-eurosel, nii on ka uuel 10-eurosel mitu tõhustatud turvaelementi ja uudne välimus. Pangatähe hologrammil ja vesimärgil kujutatakse Kreeka mütoloogiast tuntud Europe portreed. Samuti on pangatähel smaragdroheline number. Pangatähte kallutades muutub nimiväärtuse läikiv trükivärv smaragdrohelisest tumesiniseks ning sellel on näha üles ja alla liikuv valgusefekt. Tänu nendele ja muudele tunnusjoontele on uut 10-eurost väga lihtne kontrollida seda katsudes, vaadates ja kallutades.

Hõlbustamaks uue pangatähe kasutuselevõttu ja tagamaks selle võimalikult laialdase äratundmise, on eurosüsteem võtnud hulgaliselt meetmeid, et toetada sularahatöötluses kasutatavate seadmete ja autentimisseadmete tootjaid ning omanikke. Ühe algatusena tehti uued 10-eurosed pangatähed katsetamiseks kättesaadavaks ligi üheksa kuud enne nende kasutuselevõttu, jättes piisavalt aega seadmete kohandamiseks. Teise algatusena lihtsustati uute 10-euroste pangatähtede jaotamisprotseduuri seadmete kohandamise eesmärgil. Lisaks korraldas eurosüsteem Brüsselis eurosüsteemi partnerlusprogrammi raames pangatähtede teemal seminari. Samal ajal suhtlesid riikide keskpangad vahetult oma riigi asjaomaste sidusrühmadega.

Euroala riikide keskpangad on Euroopa Keskpangale kinnitanud, et on teinud kõik, mis võimalik, et hõlbustada sularahatöötluses kasutatavate seadmete ja autentimisseadmete kohandamist uue pangatähe kasutuselevõtuks oma riigis.

„Et uue 10-eurose ringlusselaskmine toimuks võimalikult sujuvalt, kutsun üles kõiki pangatähtede käitlemisseadmete omanikke kontrollima, et nende seade suudab uusi pangatähti käidelda,” ütles Mersch.

Varude ammendamiseks jätkatakse ka esimese seeria 10-euroste emiteerimist. Need on kasutusel paralleelselt teise seeria 10-eurostega, kuni eemaldatakse hiljem ringlusest ja lakkavad käibimast seadusliku maksevahendina. Sellest muudatusest teavitatakse üldsust aegsasti.

Uue pangatähe ja selle ehtsuse kontrollimise viiside kohta pakub lisateavet Euroopa Liidu 23 keeles kättesaadav video „Tutvu uue 10-eurose pangatähega” aadressil www.uus-euro.eu. Tegu on ühega mitmest sularahateemalisest videost veebilehel, kust leiab ka muid pangatähtedeteemalisi õppevahendeid, näiteks rakenduse „Euro Cash Academy”.

Meediakanalite küsimustele vastavad Elodie Nowodazkij (tel +49 69 1344 7390) ja William Lelieveldt (tel +49 69 1344 7316).

KONTAKTANDMED

Euroopa Keskpank

Avalike suhete peadirektoraat

Taasesitus on lubatud, kui viidatakse algallikale.

Meediakontaktid