Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność
KOMUNIKAT PRASOWY

Jutro wchodzi do obiegu nowy banknot 10 euro

22 września 2014

EMBARGO

Embargo do godz. 10.00 czasu środkowoeuropejskiego w poniedziałek 22 września 2014 r.
  • Nowy banknot jest odporniejszy na fałszerstwa i łatwiej można sprawdzić jego autentyczność.
  • Eurosystem pomagał producentom i właścicielom sprzętu do obsługi banknotów przygotować się na wejście do obiegu nowej dziesięcioeurówki.
  • W internecie dostępny jest spot filmowy (w 23 językach) pozwalający szybko i łatwo zapoznać się z nowym banknotem.

23 września 2014 r. wchodzi do obiegu banknot o nominale 10 euro z serii „Europa”. Yves Mersch, członek Zarządu EBC odpowiedzialny za kwestie związane z banknotami, powiedział: „Jest niezwykle ważne, by wszyscy ludzie, którzy posługują się banknotami, mogli zawsze mieć do nich pełne zaufanie Właśnie dlatego wprowadzamy nową serię”.

Nowa dziesięcioeurówka – podobnie jak wprowadzone wcześniej nowe 5 euro – ma lepsze zabezpieczenia i odświeżoną szatę graficzną. Na hologramie i znaku wodnym banknotów widnieje portret Europy – postaci z mitologii greckiej. Nowym elementem jest także „szmaragdowa liczba”: przy oglądaniu banknotu pod kątem połyskliwe oznaczenie nominału daje efekt przesuwającego się pionowo światła, a jego kolor przechodzi ze szmaragdowej zieleni w ciemnoniebieski. Te i inne zabezpieczenia nowego 10 euro można bardzo łatwo skontrolować – sprawdza się je dotykiem, pod światło i pod kątem.

Aby ułatwić wprowadzenie nowego banknotu oraz zapewnić jego jak największą akceptowalność, Eurosystem na różne sposoby wspiera producentów i właścicieli urządzeń do obsługi banknotów i przyrządów do sprawdzania ich autentyczności. Jedną z inicjatyw było udostępnienie zainteresowanym nowych banknotów 10 euro do przetestowania blisko 9 miesięcy przed ich wejściem do obiegu, by zostało dość czasu na dostosowanie sprzętu. Uproszczono także procedurę użyczania banknotów na potrzeby jego adaptacji. Ponadto w ramach programu partnerstwa Eurosystem zorganizował w Brukseli seminarium na temat banknotów, zaś krajowe banki centralne były w bezpośrednim kontakcie z interesariuszami w swoich krajach.

EBC otrzymał od krajowych banków centralnych ze strefy euro potwierdzenie, że w granicach swoich kompetencji zrobiły wszystko, co możliwe, by ułatwić adaptację do nowej dziesięcioeurówki urządzeń obsługujących banknoty i przyrządów do sprawdzania ich autentyczności.

„Aby wprowadzenie nowego 10 euro przebiegło jak najsprawniej, apeluję do właścicieli sprzętu do obsługi banknotów, by upewnili się, czy będzie on akceptować nowe dziesięcioeurówki”, powiedział Yves Mersch.

W celu wyczerpania zapasów banknoty 10 euro z pierwszej serii będą nadal wprowadzane do obiegu, równolegle z banknotami z serii „Europa”. Potem będą stopniowo wycofywane, a w końcu utracą status prawnego środka płatniczego. Zmiana ich statusu zostanie zapowiedziana z dużym wyprzedzeniem.

Na stronie www.nowe-banknoty-euro.eu można obejrzeć spot filmowy pod tytułem „Przedstawiamy nowy banknot 10 euro” (dostępny w 23 językach Unii Europejskiej), który podaje więcej informacji na temat nowej dziesięcioeurówki i sposobów sprawdzania jej autentyczności. Jest to jeden z kilku krótkich filmów na temat gotówki dostępnych na tej stronie. Innym ciekawym sposobem na zapoznanie się z banknotami jest aplikacja „Euro Cash Academy”.

Kontakt z mediami: Elodie Nowodazkij, tel. +49 69 1344 7390, lub William Lelieveldt, tel. +49 69 1344 7316.

KONTAKT

Europejski Bank Centralny

Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji

Przedruk dozwolony pod warunkiem podania źródła.

Kontakt z mediami