- Veľké banky sa podrobia hodnoteniu rizík, preskúmaniu kvality aktív a záťažovému testu
- Hodnotenie sa začne v novembri a potrvá dvanásť mesiacov
- Cieľom hodnotenia je podporiť transparentnosť, zabezpečiť nápravu a budovať dôveru
ECB dnes oznámila podrobnosti o komplexnom hodnotení, ktoré sa uskutoční v rámci príprav na prevzatie plnej zodpovednosti za dohľad v rámci jednotného mechanizmu dohľadu. Zároveň zverejnila zoznam bánk, na ktoré sa bude hodnotenie vzťahovať. Hodnotenie je dôležitým krokom v rámci príprav na zavedenie jednotného mechanizmu dohľadu a všeobecnejšie aj významným krokom smerom k väčšej transparentnosti bankových súvah a konzistentnosti postupov dohľadu v Európe.
Hodnotenie sa začne v novembri 2013 a bude trvať dvanásť mesiacov. Uskutoční sa v spolupráci s príslušnými vnútroštátnymi orgánmi členských štátov, ktoré sa zúčastňujú na jednotnom mechanizme dohľadu, a s podporou nezávislých tretích strán na všetkých úrovniach, v ECB i v príslušných vnútroštátnych orgánoch.
Komplexné hodnotenie má tri hlavné ciele: transparentnosť – skvalitniť dostupné informácie o stave bánk; nápravu – v potrebných prípadoch určiť a zaviesť nevyhnutné nápravné opatrenia; a budovanie dôvery – ubezpečiť všetky zainteresované strany o celkovej stabilite a dôveryhodnosti bánk.
Hodnotenie bude pozostávať z troch častí: i) hodnotenia rizík, z hľadiska dohľadu, na kvantitatívne a kvalitatívne posúdenie hlavných rizík vrátane rizík týkajúcich sa likvidity, zadlženia a financovania; ii) preskúmania kvality aktív (asset quality review – AQR) na zvýšenie transparentnosti bankových expozícií prostredníctvom preskúmania kvality bankových aktív vrátane primeranosti oceňovania aktív a kolaterálu a súvisiacich rezerv; a iii) záťažového testu na preskúmanie odolnosti bankových súvah v rámci záťažových scenárov. Jednotlivé časti hodnotenia sú navzájom úzko prepojené. Pokiaľ ide o kapitál, v prípade AQR i základného scenára záťažového testu sa bude vychádzať z referenčnej hodnoty 8 % základného kapitálu Tier 1 v zmysle definície nariadenia o kapitálových požiadavkách IV a smernice o kapitálových požiadavkách vrátane prechodných ustanovení. Podrobnosti týkajúce sa záťažového testu budú oznámené neskôr v koordinácii s Európskym orgánom pre bankovníctvo.
Na záver komplexného hodnotenia budú zverejnené súhrnné výsledky na úrovni jednotlivých krajín a bánk, spolu s prípadnými odporúčaniami na prijatie opatrení dohľadu. Tento súhrn bude zverejnený predtým, ako ECB v novembri 2014 prevezme svoje úlohy v oblasti dohľadu, a jeho súčasťou budú výsledky všetkých troch častí komplexného hodnotenia.
Prezident ECB v tejto súvislosti vyhlásil: „Jednotné komplexné hodnotenie uskutočnené konzistentne v prípade všetkých významných bánk, predstavujúcich približne 85 % bankového systému eurozóny, je dôležitým krokom vpred pre Európu a pre budúcnosť hospodárstva eurozóny. Jeho prvoradým cieľom bude transparentnosť. Očakávame, že toto hodnotenie posilní dôveru súkromného sektora v stabilitu bánk v eurozóne a v kvalitu ich súvah.“
Podrobnejšie informácie o komplexnom hodnotení sú v priloženom prehľade jeho hlavných znakov.
Zástupcovia médií sa môžu v prípade otázok obrátiť na Jill Fordovú alebo Utu Harnischfegerovú na telefónnom čísle +49 69 1344 7455.