Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Euro ārpus Eiropas

24.01.2017. (aktualizēts 08.03.2024.)

Euro ir viena no pasaulē biežāk izmantotajām valūtām. Aptuveni 350 milj. cilvēku eurozonā ikdienā izmanto euro banknotes un monētas.

Taču vai zinājāt, ka euro kā vietējo valūtu izmanto vairākās valstīs, kas neietilpst ES un neatrodas Eiropā? 

Uzziniet, kur izmanto euro!

Kanāriju salas (Spānija)

Kanāriju salas ir arhipelāgs Atlantijas okeānā un Spānijas autonomais apgabals. Tā kā šīs salas pieder pie ES aizjūras teritorijām, tās ietilpst eurozonā, lai gan ģeogrāfiski neatrodas Eiropā.

Seūta un Meliļa (Spānija)

Seūta un Meliļa ir divas autonomas Spānijas pilsētas Āfrikas ziemeļu piekrastē. No Spānijas cietzemes tās atdala Vidusjūra. Kā Spānijas daļa tās ietilpst ES un to iedzīvotāji maksājumiem izmanto euro.

Azoru salas un Madeira (Portugāle)

Azoru salas un Madeira ir divi arhipelāgi Atlantijas okeānā, kas veido Portugāles divus autonomos reģionus. Līdzīgi kā Kanāriju salas tās ir ES aizjūras teritorijas un ietilpst eurozonā.

Majota un Reinjona (Francija)

Majota un Reinjona ir salas, kas atrodas Indijas okeānā uz austrumiem un rietumiem no Madagaskaras. Abas salas ir Francijas aizjūras departamenti un ES aizjūras teritorijas. Šo salu iedzīvotāji norēķinās ar euro.

Senpjēra un Mikelona (Francija)

Senpjēra un Mikelona veido arhipelāgu Kanādas austrumu piekrastē un ir Francijas aizjūras kopiena. Tādējādi tās ir daļa no Francijas, taču neietilpst ES. Salas parakstījušas vienošanos ar ES par euro izmantošanu.

Franču Gviāna

Franču Gviāna ir Francijas aizjūras departaments, kas atrodas Dienvidamerikas ziemeļdaļā Atlantijas okeāna piekrastē. Tā kā Franču Gviāna ir Francijas sastāvdaļa, tā ir ES aizjūras reģions un tāpēc ietilpst eurozonā.

Francijas salas Karību jūrā

Karību jūras salas Gvadelupa un Martinika ir Francijas aizjūras departamenti un tādējādi ietilpst ES. Senmartēna 2007. gadā kļuva par Francijas aizjūras kopienu, taču palika ES sastāvā. Aizjūras kopiena Sentbartelmī, kas neietilpst ES, parakstījusi monetāro vienošanos ar ES par euro izmantošanu.

Eiropas pundurvalstis

Eiropas pundurvalstis Andora, Monako, Sanmarīno un Vatikāns neietilpst ES. Tomēr tās parakstījušas monetāro vienošanos ar ES. Tas nozīmē, ka šo valstu iedzīvotāji kā oficiālo valūtu izmanto euro. Šīs četras valstis drīkst emitēt ierobežotu skaitu monētu ar savu nacionālo dizainu.

Kosova un Melnkalne

Kosova un Melnkalne ir Rietumbalkānu valstis, kas nav ES dalībvalstis. Šīs valstis neemitē nacionālo valūtu un kopš 2002. gada izmantojušas euro. Pirms tam tās izmantoja Vācijas markas.