Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Euro väljaspool Euroopat

24. jaanuar 2017 (ajakohastatud 8. märtsil 2024)

Euro on maailmas üks enim kasutatavaid vääringuid. Euroala riikide ligikaudu 350 miljoni inimese jaoks on europangatähed ja -mündid igapäevaelu lahutamatu osa.

Euro on aga vääringuna kasutusel ka väljaspool ELi ja Euroopat. 

Vaata lähemalt

Kanaari saared (Hispaania)

Kanaari saared on saarestik Atlandi ookeanis ning Hispaania autonoomne piirkond. Euroopa Liidu äärepoolseima piirkonnana tuntud saarestik on osa euroalast, ehkki geograafiliselt Euroopasse ei kuulu.

Ceuta ja Melilla (Hispaania)

Ceuta ja Melilla on Hispaaniale kuuluvad autonoomsed linnad Aafrika põhjarannikul. Hispaania mandriosast lahutab neid Vahemeri. Hispaania osana kuuluvad Ceuta ja Melilla Euroopa Liitu ning neis riikides on vääringuna kasutusel euro.

Assoorid ja Madeira (Portugal)

Assoorid ja Madeira on saarestikud Atlandi ookeanis ning ühtlasi kaks Portugalile kuuluvat autonoomset regiooni. Nagu Kanaari saaredki, on Assoorid ja Madeira Euroopa Liidu äärepoolseimad piirkonnad ning moodustavad osa euroalast.

Mayotte ja Réunion (Prantsusmaa)

Mayotte ja Réunion on saared India ookeanis ning asuvad Madagaskari saarest vastavalt läänes ja idas. Mõlemad saared on Prantsusmaa ülemeredepartemangud ning Euroopa Liidu äärepoolseimad alad. Vääringuna on kasutusel euro.

Saint-Pierre ja Miquelon (Prantsusmaa)

Saint-Pierre ja Miquelon on saared Kanada idarannikul ning territoriaalühendus, mis kuulub küll Prantsusmaale, kuid mitte Euroopa Liitu. Euro kasutamiseks on saared sõlminud Euroopa Liiduga kokkuleppe.

Prantsuse Guajaana

Prantsuse Guajaana on Lõuna-Ameerika põhjarannikul Atlandi ookeani ääres asuv ülemeredepartemang. Prantsusmaa osana moodustab ta Euroopa Liidu äärepoolseima piirkonna ning kuulub seega ka euroalasse.

Prantsusmaale kuuluvad Kariibi mere saared

Kariibi meres asuvad Guadeloupe ja Martinique on Prantsusmaa ülemeredepartemangud ning kuuluvad seega ka Euroopa Liitu. Saint-Martin on alates 2007. aastast Prantsusmaa meretagune territoriaalühendus, kuid kuulub endiselt ka Euroopa Liitu. Meretagune ühendus Saint-Barthélemy ei ole osa Euroopa Liidust, kuid on sõlminud ELiga rahanduskokkuleppe euro kasutamiseks.

Euroopa mikroriigid

Euroopa mikroriigid Andorra, Monaco, San Marino ja Vatikani Linnriik ei kuulu Euroopa Liitu, kuid on sõlminud ELiga rahanduskokkuleppe euro kasutamiseks ametliku vääringuna. Kõigil neljal riigil on õigus vermida piiratud koguses ka oma euromünte.

Kosovo ja Montenegro

Lääne-Balkani riigid Kosovo ja Montenegro ei kuulu Euroopa Liitu. Omavääringut neil riikidel ei ole ning alates 2002. aastast on seal kasutusel euro. Enne seda oli vääringuna kasutusel Saksa mark.