Euro naudojimas ne Europoje
2017 m. sausio 24 d. (atnaujinta 2024 m. kovo 8 d.)
Euras yra viena plačiausiai pasaulyje naudojamų valiutų. Apie 350 mln. žmonių euro zonoje kasdien naudoja eurų banknotus ir monetas.
Tačiau ar žinote, kad euras kaip vietinė valiuta naudojamas ir įvairiose šalyse už ES ir Europos ribų?
Sužinokite, kur dar naudojami eurai!
Kanarų salos (Ispanija)
Kanarų salos – tai salynas Atlanto vandenyne, Ispanijos autonominė sritis. Nors geografiškai šios salos ir nėra Europos dalis (jos yra vienas iš atokiausių ES regionų), tačiau jos įeina į euro zoną.
Seuta ir Melilja (Ispanija)
Seuta ir Melilja yra autonominiai Ispanijos miestai šiaurinėje Afrikos pakrantėje. Nuo pagrindinės Ispanijos valstybės teritorijos juos skiria Viduržemio jūra. Kaip Ispanijos dalis, šie miestai įeina į ES, o jų gyventojai atsiskaito eurais.
Azorų salos ir Madeira (Portugalija)
Azorų salos ir Madeira – tai du salynai Atlanto vandenyne, autonominiai Portugalijos regionai. Kaip ir Kanarų salos, šie du salynai yra atokiausi ES regionai ir įeina į euro zoną.
Majotas ir Reunjonas (Prancūzija)
Majotas ir Reunjonas – tai dvi salos Indijos vandenyne, viena į vakarus, kita į rytus nuo Madagaskaro. Abi jos yra Prancūzijos užjūrio departamentai ir atokiausi ES regionai. Jų gyventojai atsiskaito eurais.
Sen Pjeras ir Mikelonas (Prancūzija)
Sen Pjeras ir Mikelonas sudaro salyną prie rytinio Kanados kranto ir yra Prancūzijos užjūrio valda. Tai reiškia, kad šios salos yra Prancūzijos, bet ne ES, dalis. Salos su Prancūzija yra pasirašusios sutartį dėl euro naudojimo.
Prancūzijos Gviana
Prancūzijos Gviana yra Prancūzijos užjūrio departamentas šiaurinėje Pietų Amerikos Atlanto pakrantėje. Kaip Prancūzijos dalis, Prancūzijos Gviana yra atokiausias ES regionas ir atitinkamai – euro zonos dalis.
Prancūzijos salos Karibų regione
Karibų jūros salos Gvadelupa ir Martinika yra Prancūzijos užjūrio departamentai ir dėl to ES dalis. 2007 m. Šventojo Martyno sala tapo Prancūzijos užjūrio valda, tačiau ji ir toliau yra ES dalis. Užjūrio valda Sen Bartelemi, kuri nėra ES dalis, pasirašė su ES susitarimą dėl pinigų, kad galėtų naudoti eurą.
Europos nykštukinės valstybės
Europos nykštukinės valstybės – Andora, Monakas, San Marinas ir Vatikanas – neįeina į ES. Tačiau su ES jos yra pasirašiusios susitarimą dėl pinigų. Tai reiškia, kad šių valstybių gyventojai naudoja eurą kaip savo oficialią valiutą. Šios valstybės taip pat gali išleisti nedidelį eurų monetų su savo dizainu kiekį.
Kosovas ir Juodkalnija
Vakarinio Balkanų pusiasalio valstybės Kosovas ir Juodkalnija nėra ES narės. Šios valstybės nėra išleidusios savo nacionalinės valiutos ir nuo 2002 m. naudoja eurą. Iki tol jose naudota Vokietijos markė.