Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal
  • PRANEŠIMAS SPAUDAI

ECB valdančioji taryba patvirtino savo naują pinigų politikos strategiją

2021 m. liepos 8 d.

  • Pagal naują strategiją patvirtintas simetrinis 2 % infliacijos vidutiniu laikotarpiu tikslas.
  • Valdančioji taryba patvirtina, kad SVKI tebėra tinkamas kainų matas ir rekomenduoja į šį indeksą nuosekliai įtraukti savininkų gyvenamus būstus.
  • Nauja pinigų politikos strategija parengta atlikus išsamią peržiūrą, pradėtą 2020 m. sausio mėn.
  • Valdančioji taryba patvirtino ambicingą su klimato kaita susijusį veiksmų planą.

Europos Centrinio Banko (ECB) valdančioji taryba šiandien paskelbė savo naują pinigų politikos strategiją. Ji išdėstyta pareiškime dėl pinigų politikos strategijos.

Valdančioji taryba mano, kainų stabilumas palaikomas geriausiai, kai siekiama, kad vidutiniu laikotarpiu infliacija būtų 2 % dydžio. Šis tikslas yra simetrinis, o tai reiškia, kad nukrypimas nuo jo tiek į vieną, tiek į kitą pusę yra vienodai nepageidaujamas. Kai ekonomikoje priartėjama prie apatinės nominaliųjų palūkanų normų ribos, prireikia stiprių arba ilgą laiką vykdomų pinigų politikos veiksmų, kad neįsitvirtintų neigiamas nuokrypis nuo infliacijos tikslo. Dėl to gali susidaryti ir pereinamasis laikotarpis, kurio metu infliacija yra šiek tiek didesnė nei siekiamo lygio.

Valdančioji taryba taip pat patvirtino, kad ECB nustatomos palūkanų normos tebėra pagrindinė pinigų politikos priemonė. Kitos priemonės, tokios kaip ateities gairės, turto pirkimai ir ilgesnės trukmės refinansavimo operacijos, per praėjusį dešimtmetį padėjusios sušvelninti apribojimus, atsiradusius nominaliosioms palūkanų normoms pasiekus apatinę ribą, bus neatsiejama ECB priemonių rinkinio dalis ir bus naudojamos pagal poreikį.

„Džiaugiuosi galėdama pranešti, kad vakar Valdančioji taryba patvirtino ECB naują pinigų politikos strategiją. Vykdant strategijos peržiūrą svarbiausias ECB įgaliojimas – palaikyti kainų stabilumą – buvo vertinamas kaip savaime suprantamas dalykas, tačiau peržiūra suteikė mums galimybę kritiškai įvertinti mūsų suvokimą, bendradarbiauti su daug suinteresuotųjų šalių, apmąstyti, diskutuoti ir susitarti, kaip atnaujinti mūsų strategiją. Naujoji strategija – tvirtas pamatas, kuris kaip orientyras mums padės vykdyti pinigų politiką ateinančiais metais“, kalbėjo ECB Pirmininkė Christine Lagarde.

Valdančioji taryba patvirtino, kad suderintas vartotojų kainų indeksas (SVKI) ir toliau yra tinkamas matas kainų stabilumui vertinti. Tačiau ji pripažįsta, kad su savininkų gyvenamais būstais susijusių išlaidų įtraukimas į SVKI geriau parodytų namų ūkiams aktualios infliacijos lygį ir kad savininkų gyvenamų būstų įtraukimas į SVKI yra ne vienus metus truksiantis projektas. Todėl kol kas Valdančioji taryba, atlikdama savo pinigų politikos vertinimą, į savo platesnį papildomų infliacijos rodiklių rinkinį įtrauks tuos infliacijos matus, kurie apima pradinį išlaidų savininkų gyvenamiems būstams įvertį.

Valdančioji taryba pripažino, kad klimato kaita daro didelį poveikį kainų stabilumui ir atitinkamai įsipareigojo vykdyti ambicingą su klimato kaita susijusį veiksmų planą. Šiandien apie tai paskelbtas pranešimas spaudai.

Pirmas reguliarus Valdančiosios tarybos posėdis pinigų politikos klausimais, kuriame bus vadovaujamasi naująja strategija, vyks 2021 m. liepos 22 d. Valdančioji taryba ketina reguliariai vertinti savo pinigų politikos strategijos tinkamumą. Kitas strategijos vertinimas numatomas 2025 m.

Žiniasklaidos atstovai užklausas gali teikti Peteriui Ehrlichui tel. +49 69 1344 8320.

Pastabos

  • Ankstesnę strategijos peržiūrą Valdančioji taryba atliko 2003 m.
  • Šiandien pristatyta nauja strategija buvo parengta atlikus išsamią peržiūrą, pradėtą vykdyti 2020 m. sausio 23 d. Per praėjusius 18 mėnesių Valdančioji taryba, laikydamasi svarbiausio šios peržiūros principo, kad reikia gilintis į kiekvieną aspektą, surengė labai daug seminarų, pristatymų, diskusijų ir posėdžių, kuriuose buvo aptariami visi peržiūros elementai.
  • Peržiūra pareikalavo didžiulių bendrų ECB ir euro zonos nacionalinių centrinių bankų specialistų pastangų – peržiūrą vykdė 13 skirtingų darbo grupių.
  • Be to, kol vyko peržiūra, ECB ir nacionaliniai centriniai bankai organizavo daug renginių, skirtų plačiosios visuomenės, pilietinės visuomenės organizacijų ir akademinės bendruomenės nuomonėms išklausyti. Į mintis ir nuomones, išsakytas per šiuos renginius, Valdančioji taryba atsižvelgė rengdama naują strategiją.
KUR KREIPTIS

Europos Centrinis Bankas

Komunikacijos generalinis direktoratas

Leidžiama perspausdinti, jei nurodomas šaltinis.

Kontaktai žiniasklaidai