Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
INFORMĀCIJA PRESEI

Šodien Frankfurtē publiskota jauna 10 euro banknote

2014.13.01.

EMBARGO

Pārsūtīšanas embargo līdz pirmdienai, 2014. gada 13. janvārim, plkst. 11.30 pēc Viduseiropas laika
  • Eiropas sērijas jaunā 10 euro banknote nonāks apgrozībā 2014. gada 23. septembrī. Tādējādi visu iesaistīto personu rīcībā būs pietiekami daudz laika, lai sagatavotos raitai banknošu ieviešanai.
  • Jaunā 10 euro banknote būs viegli atpazīstama, jo tās dizains līdzinās pirmā izlaiduma 10 euro banknotes dizainam. Dizainā izmantoti jaunākie banknošu tehnoloģijas sasniegumi, tādējādi šo banknoti viltot būs vēl grūtāk. Tā būs arī izturīgāka.
  • Eiropas sērijas banknotes tiek ieviestas pakāpeniski vairāku gadu laikā.
  • Euro banknotes ir taustāms Eiropas Savienības simbols. Tagad 334 milj. cilvēku 18 valstīs izmanto euro.

Šodien ECB Valdes loceklis Īvs Meršs (Yves Mersch) publiskoja jauno 10 euro banknoti un paziņoja, ka tā nonāks apgrozībā 2014. gada 23. septembrī. Viņš teica: "Divpadsmit gadu pēc euro banknošu un monētu ieviešanas tās šķiet pašsaprotamas, aizmirstot, cik vērienīgs un pat pārdrošs bijis euro ieviešanas projekts. Vienotā valūta palīdzējusi apvienot miljoniem eiropiešu, neraugoties uz to, ka esam tik dažādi, un euro banknotes un monētas ir taustāms pierādījums mūsu apņēmībai atbalstīt Eiropas Savienību. Kad sakām "Euro – mūsu nauda", tad domājam to nopietni!"

Lai gan jaunā 10 euro banknote atgādina 2002. gadā emitēto banknoti, tai piešķirts jauns veidols, un tai ir vairāki jauni un uzlaboti pretviltošanas elementi. Piemēram, līdzīgi kā jaunajā 5 euro banknotē, arī tās ūdenszīmē un hologrammā iestrādāts Eiropas portrets. Eiropa ir grieķu mitoloģijas tēls un mūsu kontinenta nosaukuma izcelsmes avots.

Publiskošanas pasākumā Īvs Meršs arī sacīja: "Šodien arī ir izdevība uzsvērt to, cik būtiski ir saglabāt sabiedrības uzticēšanos euro. Viens no galvenajiem iemesliem jauna banknošu izlaiduma ieviešanai ir nodrošināt, lai katrs, kurš izmanto banknotes, arī turpmāk to varētu darīt ar pilnu paļāvību."

Līdzīgi kā pirmā izlaiduma banknotes, arī jauno 10 euro banknoti varēs ļoti viegli pārbaudīt, to aptaustot, apskatot un pagrozot. Papildus Eiropas portretam hologrammā un ūdenszīmē uz banknotēm redzams smaragdzaļš skaitlis, kas, banknoti pagrozot, maina krāsu no smaragdzaļas uz tumši zilu. Eiropas sērijas 5 euro un 10 euro banknotes ir izturīgākas, jo tām izmanto aizsargpārklājumu. Tas nozīmē, ka banknotes būs nepieciešams mainīt retāk, samazinot izmaksas un ietekmi uz vidi. Laika gaitā Eurosistēma pakāpeniski pieaugošā secībā nomainīs visas euro banknotes.

Eurosistēma īsteno pasākumus, lai sekmētu skaidrās naudas apstrādes un banknošu autentiskuma noteikšanas iekārtu pielāgošanu līdz banknotes laišanai apgrozībā septembrī. Šādu iekārtu īpašniekiem ieteicams pēc iespējas drīzāk sazināties ar piegādātājiem vai ražotājiem, lai sagatavotos jaunās 10 euro banknotes ieviešanai. (sk. http://www.jaunas-euro-banknotes.eu/%C4%80tr%C4%81s-saites/Partneriem).

Lai saņemtu papildinformāciju, plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus lūdzam vērsties pie Elodijas Lafitas Novodažkijas ( Elodie Lafitte Nowodazkij, tālr. +49 69 1344 7390).

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem