Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

Dnes ve Frankfurtu představena nová bankovka 10 €

13. ledna 2014

EMBARGO

Embargo na zveřejnění do 11.30 SEČ v pondělí 13. ledna 2014
  • Nová bankovka 10 € ze série Europa bude uvedena do oběhu 23. září 2014 – všechny strany tedy budou mít dostatek času se na její hladké zavedení připravit.
  • Novou bankovku 10 € bude snadné rozpoznat, neboť se podobá bankovce 10 € první série. Zároveň odráží technologický pokrok dosažený ve výrobě bankovek – bankovka je ještě odolnější vůči padělání a bude i odolnější vůči opotřebení.
  • Eurobankovky ze série Europa budou zaváděny postupně během několika let.
  • Eurobankovky jsou jedním z hmatatelných symbolů Evropské unie. Euro používá v současnosti 334 milionů obyvatel v 18 zemích.

Člen Výkonné rady ECB Yves Mersch dnes představil novou bankovku 10 € a oznámil, že bude uvedena do oběhu 23. září 2014. K tomu dále uvedl: „Od zavedení eurobankovek a mincí uplynulo už dvanáct let, a vnímáme je tedy často jako samozřejmost, aniž bychom si vždy uvědomovali, že jejich zavedení byl ambiciózní, nebo dokonce odvážný počin. Jednotná měna pomohla sblížit miliony Evropanů v celé naší různorodosti a bankovky a mince jsou jedním z hmatatelných symbolů našeho odhodlání podporovat Evropskou unii. Když řekneme „euro – naše měna“, skutečně to tak i myslíme!“

I když nová bankovka 10 € připomíná první desetieurovku vydanou v roce 2002, její podoba byla „omlazena“ a bankovka je opatřena několika novými a zdokonalenými ochrannými prvky. Podobně jako nová bankovka 5 € obsahuje například na hologramu a ve vodoznaku podobiznu Európy, postavy z řecké mytologie, od níž je také odvozen název našeho světadílu.

Během představení nové bankovky Yves Mersch dodal: „Dnes máme také příležitost upozornit na význam zachování důvěry obyvatel v euro. Jeden z hlavních důvodů zavedení nové série bankovek je zajistit, aby všichni, kdo je používají, tak mohli nadále činit s naprostou důvěrou.“

Podobně jako u bankovek první série bude možné novou bankovku 10 € velmi snadno ručně a pouhým okem zkontrolovat, a to hmatem, nastavením bankovky proti světlu a jejím nakloněním. Kromě podobizny Európy na hologramu a ve vodoznaku je součástí bankovky smaragdově zelené číslo, které při jejím naklonění mění barvu ze smaragdově zelené na tmavě modrou. Bankovky 5 € a 10 € ze série Europa jsou odolnější díky nánosu ochranné vrstvy. To znamená, že nebude třeba je tak často obměňovat. Tím se sníží náklady i dopad na životní prostředí. Eurosystém bude postupně aktualizovat všechny eurobankovky ve vzestupném pořadí jejích nominálních hodnot.

Eurosystém také přijímá opatření, která podpoří úpravu strojů pro zpracování bankovek a zařízení pro ověřování pravosti bankovek do jejich zavedení v září. Vlastníci těchto zařízení a strojů by se měli obracet na své dodavatele nebo výrobce co možná nejdříve, aby se na novou bankovku 10 € mohli připravit. (viz http://www.new-euro-banknotes.eu/Direct-Access/Partners).

Kontaktní osobou pro média je paní Elodie Lafitte Nowodazkij, tel.: +49 69 1344 7390.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média