Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność
KOMUNIKAT PRASOWY

Dziś we Frankfurcie nad Menem prezentacja nowego banknotu 10 euro

13 stycznia 2014

EMBARGO

Embargo do godz. 11.30 czasu środkowoeuropejskiego w poniedziałek 13 stycznia 2014 r.
  • Nowy banknot 10 euro z serii „Europa” zacznie wchodzić do obiegu 23 września 2014 r., więc wszyscy zainteresowani mają wystarczająco dużo czasu na przygotowania, by operacja ta przebiegła bez zakłóceń.
  • Nowe 10 euro będzie łatwo rozpoznawalne, ponieważ ma wzór podobny do dziesięcioeurówki z pierwszej serii. We wzorze tym zastosowano osiągnięcia techniki produkcji banknotów, dzięki czemu nowy banknot jest jeszcze odporniejszy na fałszowanie. Będzie także bardziej wytrzymały.
  • Banknoty z serii „Europa” będą wprowadzane sukcesywnie przez kilka lat.
  • Banknoty euro są namacalnym symbolem Unii Europejskiej. Walutą euro posługują się obecnie 334 miliony ludzi w 18 krajach.

Członek Zarządu EBC Yves Mersch dokonał dziś oficjalnej prezentacji nowego 10 euro i ogłosił, że banknot ten wejdzie do obiegu 23 września 2014 r. Mersch powiedział: „Od wprowadzenia banknotów i monet euro do obiegu minęło już 12 lat, naturalne jest więc, że traktujemy je jako rzecz oczywistą i zapominamy, jak ambitnym i odważnym przedsięwzięciem było wprowadzenie euro. Wspólna waluta połączyła miliony Europejczyków, w całej naszej różnorodności, a banknoty i monety są namacalnym symbolem naszej determinacji w działaniu na rzecz Unii Europejskiej. Dla nas hasło „Euro – nasz pieniądz” to nie puste słowa!”.

Nowa dziesięcioeurówka przypomina banknot 10 euro z pierwszej serii, będący w obiegu od 2002 r., ma jednak odświeżoną szatę graficzną oraz kilka nowych i udoskonalonych zabezpieczeń. Na przykład (podobnie jak w nowej pięcioeurówce) na znaku wodnym i hologramie znajduje się portret Europy – postaci z mitologii greckiej, od której pochodzi nazwa naszego kontynentu.

Podczas uroczystości Yves Mersch powiedział również: „Dziś mamy też okazję przypomnieć, jak ważne jest utrzymanie zaufania społeczeństwa do euro. Jednym z głównych powodów wprowadzenia nowej serii banknotów jest to, by wszyscy ludzie, którzy się nimi posługują, mogli nadal mieć do nich pełne zaufanie”.

Podobnie jak w serii pierwszej, autentyczność nowego banknotu 10 euro będzie można bardzo łatwo sprawdzić za pomocą prostego testu: dotykiem, pod światło i pod kątem. Oprócz hologramu i znaku wodnego z portretem Europy na banknotach znajduje się szmaragdowa liczba, której kolor przy oglądaniu pod kątem przechodzi ze szmaragdowej zieleni w ciemnoniebieski. Ponadto banknoty 5 i 10 euro z serii „Europa” mają specjalną warstwę ochronną zwiększającą ich wytrzymałość. Dzięki temu będą rzadziej wymieniane, co pozwoli obniżyć ich koszt finansowy i ekologiczny. Eurosystem będzie stopniowo wprowadzać, w kolejności rosnącej, nowe wersje wszystkich nominałów banknotów euro.

Eurosystem prowadzi działania mające pomóc w przygotowaniu sprzętu służącego do obsługi banknotów i sprawdzania ich autentyczności na wprowadzenie nowej dziesięcioeurówki, które nastąpi we wrześniu br. Posiadacze takiego sprzętu powinni jak najszybciej skontaktować się z jego dostawcą lub producentem, aby przystosować swoje urządzenia do nowego 10 euro (zob. http://www.nowe-banknoty-euro.eu/Bezpośredni-dostęp/Uczestnicy-programu-partnerstwa).

Kontakt z mediami: Elodie Lafitte Nowodazkij, tel. +49 69 1344 7390.

KONTAKT

Europejski Bank Centralny

Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji

Przedruk dozwolony pod warunkiem podania źródła.

Kontakt z mediami