Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri
PRESSITEADE

Täna avalikustati Frankfurdis uue 10-eurose pangatähe kujundus

13. jaanuar 2014

EMBARGO

Edastamise keeld kuni 11.30 Kesk-Euroopa aja järgi, esmaspäeval, 13. jaanuaril 2014
  • Teise seeria 10-eurone pangatäht lastakse ringlusse 23. septembril 2014. Kõigile asjaosalistele jääb ettevalmistusteks piisavalt aega, et uue pangatähe kasutuselevõtmine kulgeks sujuvalt.
  • Uus 10-eurone pangatäht sarnaneb esimese seeria 10-eurosega ja seda on lihtne ära tunda. Uusima tehnoloogia abil on teise seeria europangatähed muudetud veelgi võltsimiskindlamaks ja vastupidavamaks.
  • Teise seeria europangatähed võetakse kasutusele järk-järgult mitme aasta jooksul.
  • Eurost on saanud Euroopa Liidu käegakatsutav sümbol: praegu kasutab europangatähti 334 miljonit inimest 18 euroala riigis.

EKP juhatuse liige Yves Mersch avalikustas täna teise seeria 10-eurose pangatähe kujunduse. Uued pangatähed lastakse ringlusse 23. septembril 2014. Mersch tõdes, et võib kergesti ununeda, kui ambitsioonikas ja julge ettevõtmine oli europangatähtede ja -müntide kasutuselevõtt kaksteist aastat tagasi. Ühine vääring liidab miljoneid eurooplasi eri kultuuridest ning europangatähed ja -mündid on käegakatsutav kinnitus nende toetusest Euroopa Liidule. Eurost on tõepoolest saanud eurooplaste ühisraha.

Teise seeria 10-eurone pangatäht sarnaneb 2002. aastal ringlusse lastud esimese seeria 10-eurosega, kuid selle kujundust on uuendatud ning kasutatakse uusi ja tõhustatud turvaelemente. Näiteks kujutatakse uue seeria europangatähtede hologrammil ja vesimärgil Kreeka mütoloogiast ja uuelt 5-euroselt juba tuttavat Europet, kelle järgi on oma nime saanud ka Euroopa.

Yves Merschi sõnul aitab tänane sündmus veelgi rõhutada, kui tähtis on säilitada euro usaldusväärsus. Europangatähtede uue seeria üks eesmärke ongi tagada, et eurot saaks kasutada täie kindlustundega.

Nii esimese kui ka teise seeria europangatähtede ehtsust on väga lihtne kontrollida – piisab, kui pangatähte katsuda, vaadata ja kallutada. Lisaks hologrammil ja vesimärgil kujutatud Europe portreele kasutatakse teise seeria pangatähtedel smaragdrohelist numbrit. Kui pangatähte kallutada, muutub smaragdrohelise numbri trükivärv tumesiniseks. Samuti on teise seeria 5- ja 10-eurone vastupidavamad, sest neid katab kaitsekiht. See tähendab, et pangatähed vajavad harvemini väljavahetamist ning vähenevad seonduvad kulud ja mõju keskkonnale. Eurosüsteem uuendab aja jooksul kõiki europangatähti nimiväärtuse järgi kasvavas järjestuses.

Eurosüsteem toetab ka sularahatöötluses kasutatavate seadmete ja autentimisseadmete ajakohastamist enne uute pangatähtede käibeletulekut 2014. aasta septembris. Seadmete omanikud peaksid võimalikult kiiresti ühendust võtma nende tootjate või tarnijatega, et seadmed uue 10-eurose pangatähe kasutuselevõtuks ajakohastada (vt http://www.uus-euro.eu/Otsene-juurdepääs/Partnerid).

Meediakanalite küsimustele vastab Elodie Lafitte Nowodazkij (tel +49 69 1344 7390).

KONTAKTANDMED

Euroopa Keskpank

Avalike suhete peadirektoraat

Taasesitus on lubatud, kui viidatakse algallikale.

Meediakontaktid