Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
INFORMĀCIJA PRESEI

Eurosistēma ievieš Eiropas sērijas 5 euro banknoti

2013.2.05.

Šodien euro zonas valstīs apgrozībā nonāca jauna 5 euro banknote – pirmā Eiropas sērijas banknote.

Atzīmējot šo notikumu, Slovākijas galvaspilsētā Bratislavā, kur notika Padomes sanāksme, tika rīkots neliels pasākums, ko vadīja Národná banka Slovenska prezidents Jozefs Makūhs (Jozef Makúch). Grupa bērnu, kuri pieder pie tā dēvētās "euro paaudzes", t.i., kuri uzauguši kopā ar euro, pasniedza Padomes locekļiem caurspīdīgas zvaigznes, kurās ietverta jaunā 5 euro banknote. ECB prezidents Mario Dragi arī dāvināja katram bērnam jauno 5 euro banknoti ar savu parakstu.

Jaunajā 5 euro banknotē izmantoti jaunākie sasniegumi banknošu tehnoloģijā, kas attīstījusies kopš pirmā izlaiduma banknošu ieviešanas pirms vairāk nekā 10 gadiem. Tajā izmantoti daži jauni un uzlaboti pretviltošanas elementi. Uz ūdenszīmes un hologrammas redzams Eiropas portrets. Eiropa ir grieķu mitoloģijas tēls un tās vārdā nosaukts šis banknošu izlaidums. Uzmanību piesaista smaragdzaļais skaitlis, kas maina krāsu no smaragdzaļas uz tumši zilu. Uz tā redzams kustīgas gaismas efekts – tā pārvietojas augšup un lejup. Īsas reljefas līnijas banknotes kreisajā un labajā malā ļauj viegli atpazīt banknoti, īpaši cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Visi šie pretviltošanas elementi redzami jaunās banknotes aversā un ir viegli pārbaudāmi, banknoti aptaustot, apskatot un pagrozot. Paredzams, ka tie tiks izmantoti visās Eiropas sērijas banknotēs. Pārējās šā izlaiduma banknotes tiks ieviestas turpmākajos gados; nākamā būs 10 euro banknote.

ECB interneta vietnē un interneta vietnē www.eurojaunaisizskats.eu apskatāmi attēli un TV videomateriāls par šo pasākumu, kā arī papildu informācija par jauno banknoti, t.sk. vairāki videomateriāli par tās pretviltošanas elementiem. Spēle "Euro Cash Academy" – interaktīvs informatīvs līdzeklis par jauno 5 euro banknoti un citu nominālvērtību banknotēm – arī pieejama 22 Eiropas Savienības valodās abās norādītajās interneta vietnēs un kā viedtālruņa lietojumprogramma.

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem