Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

Eurosystém zavádí bankovku 5 € ze série Europa

2. května 2013

Dnes byla v zemích eurozóny uvedena do oběhu nová bankovka 5 €, první ze série Europa.

Při této příležitosti se konalo v hlavním městě Slovenska Bratislavě, kde probíhalo zasedání Rady guvernérů, krátké setkání pořádané guvernérem slovenské národní banky Jozefem Makúchem. Skupina dětí „generace euro“, které znají už jen tuto měnu, předala členům Rady guvernérů průhledné hvězdy obsahující novou bankovku 5 €. Každé z dětí pak dostalo od prezidenta ECB Maria Draghiho podepsanou novou bankovku 5 €.

První série eurobankovek byla zavedena v roce 2002 a nová bankovka 5 € tak může těžit z pokroku dosaženého v technologii výroby bankovek. Obsahuje několik nových a zdokonalených ochranných prvků. Ve vodoznaku a na hologramu je zobrazena podobizna Európy, postavy z řecké mytologie. Od ní je také odvozen název této série bankovek. Nápadné „smaragdově zelené číslo“ mění barvu ze smaragdově zelené na tmavě modrou a vytváří světelný efekt, který se pohybuje nahoru a dolů. Při levém a pravém okraji je bankovka opatřena řadou krátkých plastických čar usnadňujících její identifikaci, zejména pro zrakově postižené. Všechny tyto ochranné prvky jsou na její přední straně a lze je snadno zkontrolovat hmatem, nastavením bankovky proti světlu a jejím nakloněním. Předpokládá se, že těmito prvky budou opatřeny všechny bankovky série Europa. Další bankovky této série budou zaváděny v následujících letech, přičemž příští v pořadí bude bankovka o nominální hodnotě 10 €.

Na internetových stránkách ECB a novatvareura-cs.eu jsou z uvedené akce k dispozici fotografie a audiovizuální snímky jakož i další informace o nové bankovce včetně několika videí o ochranných prvcích. Na obou internetových stránkách a v aplikaci smartphone je ve 22 jazycích Evropské unie také interaktivní hra „Euro Cash Academy“, jejímž prostřednictvím je možné se o nové bankovce 5 € i bankovkách dalších nominálních hodnot dozvědět více.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média