Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Kas ir nodrošinājums?

02.11.2016.

Vienkāršiem vārdiem runājot, nodrošinājums ir kaut kas vērtīgs, ko aizdevējs var pārņemt no aizņēmēja, ja tas neatmaksā aizdevumu saskaņā ar noslēgto vienošanos. Bieži izmantots piemērs ir hipotēku kredīts mājokļa iegādei. Banka parasti pieprasa mājokli kā nodrošinājumu. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja nevarēsiet izpildīt hipotēku kredīta atmaksas nosacījumus, bankai būs tiesības pārņem jūsu mājokļa īpašumtiesības. Pēc tam banka var mājokli pārdot, lai atgūtu aizdoto naudu. Nodrošinājums darbojas kā garantija, ka aizdevējs atgūs aizdoto summu pat tādā gadījumā, ja aizņēmējs neatmaksās aizņēmumu saskaņā ar vienošanos.

Vai centrālās bankas arī pieprasa nodrošinājumu par izsniegtajiem aizdevumiem?

Jā, centrālās bankas pieprasa nodrošinājumu par izsniegtajiem aizdevumiem, jo iespējamie aizdevumu radītie zaudējumi varētu apdraudēt to reputāciju un neatkarību. Kad komercbankas vēlas saņemt finansējumu no ECB un euro zonas valstu nacionālajām centrālajām bankām, kas kopā veido Eurosistēmu, tām jāsniedz atbilstoša ķīla. Eurosistēma publicē atbilstoša nodrošinājuma – tā dēvēto atbilstošo aktīvu – sarakstu. Šie aktīvi var būt obligācijas vai citi tirgū apgrozībā esošie īstermiņa vērtspapīri. Aizņemoties no Eurosistēmas, par atbilstošu nodrošinājumu var uzskatīt arī citus aktīvus, kas parasti nav apgrozībā tirgū, piemēram, nefinanšu sektoram izsniegtos aizdevumus, lai gan tie nav iekļauti šajā sarakstā. Valstu centrālo banku ziņā ir pieņemt lēmumu par to, kuri aktīvi uzskatāmi par atbilstošiem, saskaņā ar Eurosistēmas nodrošinājuma regulējumu.