Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kas yra įkaitas?

2016 11 02

Paprastai tariant, įkaitas – tai turtas, kurį skolintojas gali perimti iš skolininko, jeigu pastarasis negrąžina paskolos, kaip buvo susitarta. Tipiškas pavyzdys būtų hipotekinė paskola. Bankas paprastai reikalauja, kad paskolos grąžinimas būtų užtikrintas įkeičiant būstą. Tai reiškia, kad jeigu netenkinamos hipotekinės paskolos grąžinimo sąlygos, bankas turi teisę perimti būstą savo nuosavybėn. Kad atgautų paskolintus pinigus, bankas gali tą būstą parduoti. Įkaitas yra garantija, kad skolintojas atgaus paskolintą sumą, net jeigu skolininkas negrąžina paskolos, kaip sutarta.

Ar ir centriniai bankai skolindami reikalauja įkaito?

Taip, centriniai bankai skolindami reikalauja pateikti įkaitą, nes jeigu patirtų nuostolių dėl skolinimo, tai pakenktų jų reputacijai ir nepriklausomumui. Norėdami pasiskolinti iš ECB ir euro zonos nacionalinių centrinių bankų, kartu sudarančių Eurosistemą, komerciniai bankai turi pateikti įkaitą. Eurosistema skelbia turto, kurį ji priima įkaitu ir kuris vadinamas tinkamu turtu, sąrašą. Tai obligacijos arba kiti trumpesnio termino vertybiniai popieriai, kuriais gali būti prekiaujama rinkoje. Skolinantis iš Eurosistemos kaip tinkamas įkaitas gali būti naudojamas ir kitas, į šį sąrašą neįtrauktas turtas, kuriuo paprastai neprekiaujama, pavyzdžiui, paskolos ne finansų sektoriui. Nacionaliniai centriniai bankai patys nusprendžia, kuris turtas yra tinkamas, vadovaudamiesi Eurosistemos įkaito sistemos nuostatomis.