Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Kas ir ātrie maksājumi?

26.09.2016. (aktualizēts 01.02.2020.)

Mēs dzīvojam laikmetā, kad ziņas mūs sasniedz acumirklī, taču elektronisko maksājumu veikšana joprojām var aizņemt pat veselu darbadienu. Un, ja elektroniskais maksājums tiek veikts nedēļas nogalē vai svētku dienā, iespējams, ka tas uzsāk ceļu pie saņēmēja tikai nākamajā darbadienā.

Savukārt veicot ātro maksājumu, jebkurā diennakts laikā nauda dažu sekunžu laikā ir pieejama saņēmēja kontā. Dažās valstīs šāds pakalpojums jau ir pieejams. Taču tas būtu jāievieš katrā Eiropas valstī un ne vien, lai veiktu maksājumus euro privātpersonām vai uzņēmumiem tajā pašā valstī, bet arī pārskaitījumus uz jebkuru citu Eiropas valsti. Lai tas kļūtu par realitāti, Eiropas maksājumu pakalpojumu sniedzēji vienojušies par kopīgiem ātro maksājumu noteikumiem, kas pazīstami kā SEPA Ātro kredīta pārvedumu sistēma.

SEPA ir vienotā euro maksājumu telpa. Tās mērķis ir nodrošināt mums iespēju veikt maksājumus euro – piemēram, izmantojot tiešo debetu, debetkarti vai bankas pārskaitījumu – jebkuram saņēmējam visā Eiropā tikpat vienkārši, droši un efektīvi kā savā valstī.

Kādas ir ātro maksājumu priekšrocības?

Izmantojot ātros maksājumus, iespējams nosūtīt un saņemt elektroniskos maksājumus euro jebkurā laikā un jebkurā vietā. Dažās valstīs jau iespējams veikt ātros maksājumus, izmantojot mobilo telefonu, kas ātruma un ērtības ziņā līdzinās skaidrās naudas maksājumiem, piemēram, kopīgi ar kolēģiem apmaksājot vakariņu rēķinu vai aizdodot naudu draugam vai radiniekam.

Elektroniskajā tirdzniecībā ātrie maksājumi mazina risku, ka interneta veikals nesaņems samaksu, jo preču nosūtīšanu un pakalpojumu sniegšanu viegli iespējams sinhronizēt ar maksājuma saņemšanu. Attiecībā uz uzņēmumu savstarpējiem maksājumiem ātrie maksājumi uzlabo naudas plūsmu, atvieglo līdzekļu pārvaldīšanu, samazina kavēto maksājumu skaitu un paātrina rēķinu nomaksu.

Ātrie maksājumi var būt arī līdzeklis finansiālās iekļautības nodrošināšanai. Saskaņā ar ES tiesību aktiem visiem ES pilsoņiem neatkarīgi no finansiālā stāvokļa vai dzīvesvietas ir tiesības atvērt pamatmaksājumu kontu. Iespēja nosūtīt un saņemt ātros maksājumus, izmantojot mobilo telefonu, iedzīvotājiem var kalpot kā stimuls pirmo reizi piekļūt finanšu pakalpojumiem vai izmantot tos biežāk.

Kad iespējams izmantot ātros maksājumus?

Maksājumu pakalpojumu sniedzējiem nav pienākuma nodrošināt klientiem ātros maksājumus. ECB kopš 2017. gada novembra mudinājusi maksājumu pakalpojumu sniedzējus nodrošināt klientiem ātro euro maksājumu risinājumus. Daži šim aicinājumam jau atsaukušies, bet citi plāno šo pakalpojumu ieviest vēlāk. Pieredze, ko guvušas valstis, piemēram, Dānija un Zviedrija, kuras jau izmanto ātros maksājumus, rāda, ka šie maksājumi strauji iemanto popularitāti.

Kāda ir ECB loma?

ECB ir ieinteresēta ātro maksājumu jomas attīstībā, jo mēs esam atbildīgi par euro bezskaidrās naudas maksājumu drošību un efektivitāti.

Ar mērķi veicināt jauninājumus maksājumu jomā, mēs sadarbojamies ar finanšu nozari, lai pieņemtu kopīgus noteikumus un standartus un likvidētu visus vēl pastāvošos šķēršļus maksājumiem visās ES dalībvalstīs. ECB arī vada darba grupu, ko dēvē par Euro neliela apjoma maksājumu padomi, kas pulcē maksājumu pakalpojumu sniedzēju un lietotāju pārstāvjus, kuri kopā cenšas uzlabot ES maksājumu tirgus integrāciju un padarīt tos novatoriskākus un konkrētspējīgākus. Euro neliela apjoma maksājumu padome vadījusi darbu pie visas Eiropas ātro maksājumu ieviešanas un, pieaugot to popularitātei, monitorē panākto progresu.

Lai vairāk maksājumu pakalpojumu sniedzēju varētu vieglāk piedāvāt ātros maksājumus, ECB izstrādā jaunu pakalpojumu, kas nekavējoties, droši un jebkurā laikā palīdzēs veikt maksājumus. TARGET ātro maksājumu norēķinu (TIPS) pakalpojums tiks ieviests 2018. gada novembrī un tam vajadzētu sniegt maksājumu pakalpojumu sniedzējiem papildu stimulu piedāvāt ātros maksājumus, jo piekļuve citu maksājumu pakalpojumu sniedzēju klientiem Eiropā kļūs vienkāršāka un lētāka. Tā rezultātā ātrajiem maksājumiem vajadzētu plaši izplatīties visā Eiropā. Aicinām sekot informācijai šajā interneta lapā.

Sīkāka informācija par šo projektu: TARGET ātro maksājumu norēķini (TIPS)