Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
  • TISKOVÁ ZPRÁVA

Chorvatsko zavádí euro

1. ledna 2023

  • V Chorvatsku vstupují do oběhu eurobankovky a mince.
  • Hrvatska narodna banka vstupuje do Eurosystému.
  • Chorvatsko se stává 20. členem eurozóny.
  • Hrvatska narodna banka se tím po období úzké spolupráce stává rovněž řádným členem jednotného mechanismu dohledu.

Euro dnes v Chorvatsku vstoupilo do oběhu, čímž se počet členských států Evropské unie (EU) používajících jednotnou evropskou měnu zvýšil na 20.

„Vítám Chorvatsko v eurorodině a u stolu Rady guvernérů ECB ve Frankfurtu,“ uvedla prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Na tom, aby se stalo dvacátým členem eurozóny, Chorvatsko usilovně pracovalo a uspělo. Chorvatskému lidu blahopřeji. Je to ukázkou toho, že euro je atraktivní měnou, která svým členům přináší stabilitu.“

Vstupem Chorvatska do eurozóny se jeho národní centrální banka Hrvatska narodna banka stává členem Eurosystému. Systém centrálních bank eurozóny se skládá z ECB a národních centrálních bank zemí, jejichž měnou je euro.

Hrvatska narodna banka se rovněž stává řádným členem jednotného mechanismu dohledu, i když tato země byla od října 2020 součástí rámce úzké spolupráce. ECB proto v současné době odpovídá za přímý dohled nad pěti významnými institucemi a za nepřímý dohled nad 16 méně významnými institucemi v této zemi. V rámci svých úkolů v oblasti dohledu odpovídá ECB také za udělování licencí bankám a za hodnocení subjektů kupujících kvalifikované účasti ve všech bankách. V Radě dohledu ECB již Hrvatska narodna banka svého zástupce má.

Hrvatska narodna banka splatila zbývající část svého podílu na základním kapitálu ECB a převedla svůj příspěvek do devizových rezerv ECB. Chorvatské protistrany Eurosystému se budou moci účastnit operací ECB na volném trhu oznámených po 1. lednu 2023. Seznam úvěrových institucí a poboček úvěrových institucí usazených v Chorvatsku, na které se vztahuje povinnost minimálních rezerv, bude v nejbližší době zveřejněn na internetových stránkách ECB, stejně jako seznamy poboček chorvatských úvěrových institucí usazených v jiných členských státech EU, které již euro používají. ECB oznámila dne 28. října 2022 přechodná ustanovení o povinných minimálních rezervách. Aktiva nacházející se v Chorvatsku, která splňují nezbytné požadavky, budou zařazena na seznam způsobilého zajištění eurozóny.

Vstup Chorvatska do eurozóny jako 20. člena také znamená, že byl aktualizován systém rotace hlasovacích práv v Radě guvernérů ECB, přičemž tato práva se střídají na základě kalendáře.

Vstup Chorvatska do eurozóny rovněž vedl ke změnám v úpisech základního kapitálu Eurosystému.

Na dotazy médií odpoví Alexandrine Bouilhetová, tel.: +49 172 174 93 66.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média