Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
INFORMĀCIJA PRESEI

2013. gada 2. maijā apgrozībā tiks laista Eiropas sērijas 5 euro banknote

2013.30.04.

Eurosistēma, ko veido Eiropas Centrālā banka (ECB) un euro zonas valstu nacionālās centrālās bankas, beigusi sagatavošanās darbus jaunas 5 euro banknotes – pirmās Eiropas sērijas banknotes – ieviešanai. Jaunā banknote tiks laista apgrozībā 2013. gada 2. maijā pa tradicionālajiem kanāliem, t.i., bankās un bankomātos visā euro zonā. Pirmā izlaiduma 5 euro banknotes joprojām būs apgrozībā kopā ar jaunajām banknotēm, bet pamazām tiks izņemtas no apgrozības. Diena, kad tās pārstās būt likumīgs maksāšanas līdzeklis, tiks izziņota savlaicīgi. Tomēr pat pēc šī datuma tās saglabās vērtību bez laika ierobežojuma un jebkurā laikā būs apmaināmas euro zonas nacionālajās bankās.

Eiropas sērijas 5 euro banknotē izmantoti jaunākie sasniegumi banknošu tehnoloģijā, kas attīstījusies kopš pirmā izlaiduma ieviešanas pirms vairāk nekā 10 gadiem. Tajā izmantoti daži jauni un uzlaboti pretviltošanas elementi. Uz ūdenszīmes un hologrammas redzams Eiropas portrets. Eiropa ir grieķu mitoloģijas tēls un tās vārdā nosaukts šis banknošu izlaidums. Uzmanību piesaista smaragdzaļais skaitlis, kas maina krāsu no smaragdzaļas uz tumši zilu. Uz tā redzams kustīgas gaismas efekts – tā pārvietojas augšup un lejup. Īsas reljefas līnijas banknotes kreisajā un labajā malā ļauj viegli atpazīt banknoti, īpaši cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Visi šie pretviltošanas elementi redzami jaunās banknotes aversā un ir viegli pārbaudāmi, banknoti aptaustot, apskatot un pagrozot. Paredzams, ka tie tiks izmantoti visās Eiropas sērijas banknotēs.

Lai vairotu sabiedrības izpratni par jauno banknoti, izveidots videomateriāls "Euro. Mūsu nauda". Tas kopā ar citu vispārīgāku informāciju par euro banknotēm pieejams 22 Eiropas Savienības valodās ECB interneta vietnē un interneta vietnē www.eurojaunaisizskats.eu.

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem