Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kas yra tikslinės ilgesnės trukmės refinansavimo operacijos (TITRO)?

2021 03 30

Tikslinės ilgesnės trukmės refinansavimo operacijos (TITRO) yra labai svarbios siekiant užtikrinti, kad mūsų pinigų politika pasiektų žmones. Vykdydamas TITRO, ECB teikia bankams ilgalaikes paskolas palankiomis sąlygomis ir skatina juos skolinti euro zonos įmonėms ir vartotojams. Tai leidžia užtikrinti, kad skolinimasis būtų nebrangus, ir skatina investuoti ir leisti pinigus.

Kaip tai veikia? Nuo mūsų pagrindinių refinansavimo operacijų TITRO skiriasi trimis aspektais:

  1. TITRO, kaip jau galima spėti iš pavadinimo, skirtos specialiam tikslui – palaikyti arba didinti bankų skolinimą įmonėms ir vartotojams.
  2. TITRO yra susijusios su tam tikromis sąlygomis. Bankai gali pigiai skolintis iš ECB tik tuo atveju, jei jie pasiskolintus pinigus teikia žmonėms ir įmonėms kaip paskolas. Didžiausia suma, kurią bankai gali pasiskolinti, priklauso nuo jų suteiktų paskolų įmonėms ir gyventojams (neįtraukiant paskolų būstui įsigyti) dalies. Kuo daugiau bankas yra paskolinęs įmonėms ir gyventojams prieš TITRO pradžią, tuo daugiau jis gali pasiskolinti pagal šias operacijas.
  3. Tikslinėmis ilgesnės trukmės refinansavimo operacijomis siūlomos ilgesnės trukmės paskolos. Jas reikia grąžinti tik po ketverių metų, o tai yra gerokai vėliau, negu skolinantis pagal ECB standartines likvidumą teikiančias priemones. Tai suteikia bankams stabilų ir patikimą finansavimą.

Kodėl vykdome TITRO?

TITRO padeda palaikyti ekonomikos aktyvumą ir užtikrinti, kad įmonės ir gyventojai ir toliau gautų lėšų, kurių jiems reikia išsilaikyti ir investuoti. TITRO yra viena iš pagrindinių priemonių, padedančių ECB užtikrinti palankias finansavimo sąlygas. Bankai gali būti tikri, kad tol, kol jie prisideda užtikrinant skolinimą įmonėms ir namų ūkiams, jie patys galės skolintis už palankią kainą. TITRO yra paskatinimas bankams skolinti, kai priešingu atveju bankai nebūtų linkę teikti paskolų.

Skatindamos bankus skolinti, TITRO padeda užtikrinti, kad mūsų pinigų politika būtų naudinga ekonomikai. Paskolomis įmonėms ir namų ūkiams finansuojamos investicijos ir skatinama pirkti prekių ir paslaugų, ypač tada, kai ekonomika susiduria su rimtais sunkumais. Tai savo ruožtu padeda mums priartinti infliaciją prie mūsų siekiamo – šiek tiek mažesnio kaip 2 % – infliacijos lygio.

ECB pradėjo tris TITRO serijas: 2014 m. – TITRO I, 2016 m. – TITRO II ir 2019 m. – TITRO III.

TITRO III atlieka svarbų vaidmenį kovojant su koronaviruso sukelta krize

TITRO III yra viena iš mūsų pagrindinių priemonių, kovojant su koronaviruso sukeltos krizės poveikiu ekonomikai. Bankai gali skolintis iš ECB už palankią –1 % dydžio palūkanų normą. Tai reiškia, kad jiems taikoma palūkanų norma yra 0,5 procentinio punkto mažesnė už ECB palūkanų normą naudojantis indėlių galimybe. Tokia maža palūkanų norma bankams atsilyginama už tai, kad jie ir toliau skolina įmonėms ir namų ūkiams. Šias palankesnes sąlygas bankams siūlome nuo 2020 m. birželio 24 d. iki 2022 m. birželio 23 d.

Tai skatina bankus daugiau skolinti, o šios palankios sąlygos atitinkamai taikomos ir skolinant įmonėms bei namų ūkiams, siekiant padėti jiems lengviau įveikti koronaviruso sukeltą krizę. Trečiąją TITRO seriją sudaro 10 operacijų, kiekviena jų trunka trejus metus (ankstesnių TITRO terminas – iki ketverių metų). Tai reiškia, kad bankai pasiskolintą sumą turi grąžinti per trejus metus. TITRO III buvo pradėtos vykdyti 2019 m. rugsėjo mėn. – prieš koronaviruso sukeltos krizės smūgį ekonomikai. Reaguojant į krizės daromą poveikį, programa buvo pakoreguota 2020 m. kovo, balandžio ir gruodžio mėn. Paskutinė operacija bus įvykdyta 2021 m. gruodžio mėn.

TAIP PAT ŽIŪRĖKITE

Sužinokite daugiau panašiomis temomis